Výsledky společnosti ČEZ nad očekávání úspěšné
Výsledky společnosti ČEZ nad očekávání úspěšné
Elektrárenská společnost ČEZ vyhlásila rekordní hospodářské výsledky za první kvartál. Díky vysoké poptávce po el. energii vykázal ČEZ meziroční nárůst zisku o 21,2 % na 15,7 mld. Kč a překonal tak očekávání 15,2 mld. Kč. Provozní zisk (EBIT) posílil o 33 % a 21,7 mld. Kč a provozní zisk před odpisy (EBITDA) se zvýšil o 25 % na 27,2 mld. Kč. Díky vysokému zisku vzrostla rentabilita vlastního kapitálu na 23 % z předchozích 15,4 %. Za úspěšným ziskem společnosti stojí především výroba a prodej el. energie ve střední Evropě, která meziročně vzrostla o 37 % a nárůst prodejních cen elektřiny. V jihovýchodní Evropě se výroba a prodej zvýšila o 12 %. Dalším kladným vlivem je nárůst distribučních tarifů v Rumunsku a pokles nákupních ceny elektřiny. Výroba se meziročně zvýšila z 18 530 na 18 838 GWh. Nárůst byl, i přes odstávky Temelína, především u jaderných a vodních zdrojů. K poklesu výroby naopak došlo v uhelných elektrárnách, a to z důvodu emisních stropů.
Provozní výnosy se v meziročním porovnání zvýšily o 10,2 % na 48 605 mld. Kč, zatímco provozní náklady se snížily o 4,6 % na 21 359 mld. Kč. Ukazuje se tak, že i pře zvýšení objemu vyrobené elektřiny společnost dokáže úspěšně řídit své náklady. Velký vliv na pokles provozních nákladů mělo snížení počtu zaměstnanců o 1 543, osobní náklady tak vzrostly pouze o 4 %. Hrubé marže díky poklesu provozních nákladů posílily o 5,7 mld. na 34,4 mld. Kč (zvýšení o 20 %). Výrazný nárůst byl u ostatních nákladů, které se díky vlivu silné koruny zvýšily z 89 mil. Kč na 1 878 mil. Kč. Na nárůstu investičních výdajů (CAPEX) o 177 % na 6,5 mld. Kč se projevila silná akviziční politika ČEZu v oblasti jihovýchodní Evropy.
Výsledky energetického gigantu CEZ tak hodnotíme jako velmi úspěšné, když vzrostl jak objem vyrobené elektřiny, tak i její prodejní ceny. Jako velmi pozitivní vidíme úspěšné řízení provozních nákladů, které bez zahrnutí odpisů meziročně poklesly. Společnost očekává EBITDU za rok 2008 ve výši 85,5 mld. Kč (nárůst o 14 %) a čistý zisk 46,6 mld. Kč (zvýšení o 9%). Do budoucna se předpokládá zvýšení objemu vyrobené a prodané elektřiny, především z jaderných zdrojů, a také nárůst prodejních cen.
Fio, burzovní společnost, a.s., Josef Novotný, finanční analytik
Dozor nad Fio, burzovní společností, a.s. vykonává Česká národní banka.
https://www.fio.cz/zpravodajstvi_prohlaseni.itml
Související odkazy
- Dozorčí rada ČEZ má nové místopředsedy: Zvoleni byli Vladimír Hronek a Roman Binder
- ČEZ: Ústecký kraj schválil vymezení koridoru pro těžbu lithia v Krušných horách
- ČEZ podal nabídku v tendru na prodloužení kapacit LNG v terminálu v nizozemském Eemshavenu
- ČEZ oznámil výsledek arbitráže vůči Bulharsku
- Vláda pověřila ČEZ prodloužením kapacity ČR v LNG terminálu v Eemshavenu
Nejnovější:
- USA: Anualizovaný HDP ve 4Q dle předběžných dat vzrostl o 1,4 % při očekávání růstu o 2,8 %
- USA: Deflátor výdajů na osobní spotřebu v prosinci meziročně vzrostl o 3,0 % při očekávaní 2,9 %
- Americké futures kontrakty oslabují
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+3,53 %), pšenice (+0,93 %), zlato (+0,91 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 20,61
- Skupina CSG získala kontrakt na dodávky desetitisíců kusů munice pro členskou zemi NATO
- USA: Osobní příjem v prosinci vzrostl o 0,3 %, osobní výdaje o 0,4 %
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+3,65 %), zlato (+1,1 %), měď (+0,51 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 20,6
- Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI ve výrobě v únoru podle předběžných dat na 50,8 b.




