Inflace pokračuje v poklesu
Inflace pokračuje v poklesu
Index spotřebitelských cen za měsíc únor zůstal v meziměsíčním porovnání nezměněn. Na meziroční bázi se inflace snížila na 0,6% z lednového čísla 0,7%. Pokles inflace byl pod tržním i naším očekáváním, a to meziroční růst 0,8%. Oproti předchozímu měsíci vzrostly nejvíce ceny zeleniny a pekárenských výrobků naopak tlak na pokles inflace byl především díky snížení cen automobilů o 2,8% a nižšími cenami oděvů a některých potravin.
V meziroční porovnání se na snížení tempa růstu cen na 0,6% nejvíce podílelo zmírnění růstu cen pohonných hmot na 21,8 % z předchozích 28,1%. Dále byl růst inflace tlačen meziročním zdražením alkoholických nápojů a tabákových výrobků (vliv daňových změn) společně s vyššími cenami nájemného, a to jak regulovaného o 19,7%, tak i tržního o 1,8%. Dále oproti únoru roku 2009 vzrostly ceny vodného a stočného, a to o 4,1% respektive o 4,6%. Naopak růst byl tlumen, obdobně jako v předchozích měsících, zlevněním potravin a nealkoholických nápojů společně se snížením cen zemního plynu o 12,3% a elektřiny o 2,7%.
Po vstřebání daňových změn v lednu byl v měsíci únoru růst cen přibržděn, a to především díky poklesu spotřeby domácností. Nižší poptávka tlačí na obchodníky aby část daňových změn promítly do svých marží. Nižší poptávka pramenící z vysoké míry nezaměstnanosti bude vytvářet i nadále tlak na ceny spotřebního zboží a není tedy pravděpodobný jejich výraznější růst v následujících měsících. Očekáváme, že inflace se bude i nadále držet pod hranicí jednoho procenta a k růstu bude docházet až ve druhé polovině roku.
Fio, burzovní společnost, a.s., Josef Novotný, finanční analytik
Dozor nad Fio, burzovní společností, a.s. vykonává Česká národní banka.
https://www.fio.cz/zpravodajstvi_prohlaseni.itml
Nejnovější:
- Wall Street uzavřel se smíšenou bilancí
- Smíšený vývoj v zámoří
- Frankfurtská burza na konci týdne stagnovala
- Pražská burza v závěru týdne opět navyšuje historické maximum
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan v srpnu dle předběžných dat na 58,6 b.
- USA: Podnikové zásoby v červnu vzrostly o 0,2 % v souladu s očekáváním
- Americké indexy se v úvodu obchodují smíšeně
- USA: Průmyslová produkce v červenci meziměsíčně klesla o 0,1 %
- Americké futures se obchodují smíšeně
- USA: Index importních cen v červenci meziročně klesl o 0,2 % v souladu s očekáváním