Tesla zvažuje oddělení čínského byznysu před možným spojením se SpaceX
Výrobce elektromobilů Tesla podle deníku The Wall Street Journal zvažuje oddělení svých aktivit v Číně před případným spojením se společností SpaceX. Mezi diskutované varianty patří vyčlenění čínského podnikání do samostatné firmy, jeho prodej nebo uzavření. Konečné rozhodnutí zatím nepadlo a plán se může změnit.
Hlavním důvodem jsou geopolitické obavy a možné regulatorní komplikace spojené s působením SpaceX jako významného dodavatele americké vlády a obranného sektoru. Tržby od americké vlády tvořily v roce 2025 přibližně 20,9 % tržeb SpaceX. Oddělení čínské divize by mělo vytvořit bariéru mezi aktivitami Tesly v Číně a obranným byznysem SpaceX.
Čína je pro Teslu druhým největším trhem a v první polovině roku 2026 tvořila přibližně 18 % jejích tržeb. Automobilka v Šanghaji vyrábí elektromobily a baterie pro čínský trh i export. Případná separace by mohla mít významný dopad na Teslu a v případě spojení se SpaceX také na její ocenění.
Akcie Tesla a SpaceX
Akcie Tesly (TSLA) v předburzovní fázi posilují o 2,1 % na 315,4 USD, zatímco akcie SpaceX (SPCX) rostou o 1,4 % na 113,8 USD.
Zdroj: The Wall Street Journal
Marek Krejčiřík
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Index S&P 500 na začátku obchodování oslabuje, akcie Alphabet po výsledcích klesají o 6,3 %
- Tesla zveřejnila výsledky za 2Q, zisk na akcii zaostal za odhady
- Wall Street otevírá po reportu z trhu práce v zeleném
- Americké akciové indexy rostou po dohodě mezi USA a Íránem
- Americké indexy zahajují seanci v zeleném
Nejnovější:
- S&P 500 připsal 0,69 %
- Wall Street v plusu, pokračují nebývalé skoky gigantů
- Frankfurtská burza uzavřela týden nepatrným růstem
- Pražská burza v závěru týdne rostla
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan v červenci podle konečných dat na 55,2 b.
- Polovodičové společnosti v úvodu pátečního obchodování táhnou Wall Street vzhůru
- AbbVie zveřejnila výsledky za 2Q a mírně snížila výhled zisku kvůli akvizici Apogee Therapeutics
- Americké futures kontrakty posilují
- Chevron zveřejnil očištěný zisk na akcii za 2Q nad odhady
- USA: Index nákladů práce v 2Q vzrostl o 0,9 % při očekávání 0,8 %




