Interní prodej akcií ve SpaceX může výrazně zvýšit účetní čistý zisk společnosti Alphabet
Americká vesmírná společnost SpaceX, která mimo jiné poskytuje vysokorychlostní širokopásmové internetové připojení pomocí konstelace Starlink, pokročila v plánu interního prodeje akcií, který oceňuje společnost na přibližně 800 mld. USD. Účetně z toho může těžit technologický konglomerát Alphabet, který minimálně od roku 2015 ve SpaceX drží podíl.
Cena za akcii ve výši 421 USD v rámci nejnovější sekundární nabídky, kterou dle CNBC oznámil CFO Bret Johnsen, je téměř dvojnásobkem částky 212 USD stanovené v červenci při valuaci 400 mld. USD. Tímto oceněním by SpaceX překonal předchozí rekordní ocenění soukromé společnosti, které v říjnu stanovila na 500 mld. USD společnost OpenAI, která stojí za chatbotem ChatGPT.
Ve zprávě pro zaměstnance podle agentury Bloomberg společnost SpaceX uvedla, že se připravuje na možný vstup na burzu v roce 2026. Ten by měl za cíl financovat vyvíjené rakety Starship, AI datová centra ve vesmíru a základnu na Měsíci.
Společnost provádí nabídky odkupu akcií dvakrát ročně, čímž dává akcionářům včetně zaměstnanců možnost zpeněžit své podíly nebo dokoupit další akcie.
Zajímavé by to mohlo být pro technologický konglomerát Alphabet, který podle Bloombergu ve SpaceX minimálně od roku 2015 drží podíl. U mateřské společnosti Googlu by se to díky přecenění znovu mohlo promítnout v účetním čistém zisku, stejně tak jako se to údajně stalo ve výsledcích za první kvartál tohoto roku.
Zdroj: Bloomberg, CNBC
Michal Bárta
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Google a Blackstone vytvořily společný podnik za účelem vybudování nového TPU cloudu
- Abel v 1Q navýšil pozici v Alphabetu, Ackman naopak tuto pozici redukoval a sází na Microsoft
- Wall Street se obchoduje smíšeně na pozadí probíhající výsledkové sezóny
- Alphabet v 1Q překonal odhady, růst cloudu výrazně zrychluje, společnost plánuje více investovat
- Marvell Technology údajně jedná s Googlem ohledně vývoje dvou nových čipů
Nejnovější:
- USA uzavírá obchodní den kladně
- Americké trhy pokračují v růstu
- Frankfurtská burza uzavřela týden v zelených číslech
- VIG: Valná hromada schválila dividendu 1,73 EUR na akcii
- Snižujeme doporučení na akcie Colt CZ z "akumulovat" na "redukovat", cílovou cenu 981 Kč potvrzujeme
- Pražská burza v závěru týdne ztrácela
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan v květnu podle konečných dat na 44,8 b.
- Americké akcie míří k nejdelší sérii týdenních zisků od roku 2023
- Americké futures kontrakty rostou
- CSG: Deutsche Bank snižuje cílovou cenu na 30 EUR ze 34 EUR při stálém doporučením „buy“




