Zámořské akcie citelně oslabily
Obchodování na Wall Street se neslo ve znamení hlubokých ztrát, když investoři před klíčovými událostmi týdne omezovali riskantní sázky. Hlavní obavy se točily okolo udržitelnosti valuací umělé inteligence a nejistoty ohledně budoucího kroku Fedu. Index S&P 500 klesl o 0,92 % a uzavřel na 6672,41 bodu, čímž prolomil 50denní klouzavý průměr. Index Dow Jones Industrial Average oslabil o 1,18 % na 46590,24 bodu a technologický Nasdaq Composite ztratil 0,84 % na 22708,07 bodu.
Nejsilnějším sektorem byly komunikační služby s růstem 1,1 % a utility, které posílily o 0,8 %. Zdravotní péče mírně klesla o 0,1 %. Největší ztráty postihly finanční sektor s propadem 1,9 %, informační technologie (-1,5 %) a energie (-1,9 %).
Z jednotlivých akcií posílily akcie mateřské společnosti Google, Alphabet (GOOG) a (GOOGL), shodně o 3,1 % poté, co vyšlo najevo, že Warren Buffett s Berkshire Hathaway (BRK.A) získal v uplynulém čtvrtletí velký podíl. Růst zaznamenala i Albemarle Corp (ALB) o 2,9 % a Expeditors International of Washington (EXPD) o 2,8 %. Naopak největší propady zasáhly Dell Technologies (DELL) se ztrátou 8,4 % a Expedia Group (EXPE) s poklesem 7,8 %. Akcie Coinbase Global (COIN) klesly o 7,1 % a výrobce čipů Generac Holdings (GNRC) oslabil o 7,1 %.
Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů klesl o dva bazické body na 4,13 %, jelikož někteří investoři očekávali, že opožděná ekonomická data obnoví argumenty pro snížení sazeb. Dolar posílil proti většině hlavních měn o 0,3 %. Euro oslabilo o 0,3 % na 1,1587 dolaru a britská libra ztratila 0,2 % na 1,3151 dolaru. Cena ropy West Texas Intermediate (WTI) klesla o 0,6 % na 59,75 dolaru za barel a spotové zlato odepsalo 1,4 % na 4027,07 dolaru za unci. Kryptoměny Bitcoin a Ethereum zaznamenaly prudký propad, když Bitcoin klesl pod hranici 92 000 dolarů.
Daniel Marván
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Frankfurtská burza ve středu mírně ztratila
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 7. srpnu vzrostly o 17 423 tis. barelů
- US indexy se pohybují v zelených úrovních.
- Erste: Goldman Sachs zvyšuje cílovou cenu ze 150 EUR na 155 EUR s doporučením „Buy“
- Pražská burza poprvé v tomto týdnu roste
- Wall Street v úvodu středečního obchodování posiluje po zveřejnění inflačních dat
- Nebius zveřejnil výsledky za 2Q, výnosy výrazně vzrostly díky poptávce po AI
- Americké futures kontrakty indikují otevření trhů v zelených číslech, Nasdaq 100 futures +0,98 %
- Čínský Tencent zveřejnil výsledky hospodaření za 2Q
- USA: Index spotřebitelských cen v červenci meziročně vzrostl o 3,4 % v souladu s odhady




