Směřují USA k uzavření vlády ?
Index Dow Jones -0,16 % na 46242,31 b. S&P 500 -0,06 % na 6657,33 b. Nasdaq Composite -0,16 % na 22553,88 b.
Americké akcie v dopoledním obchodování lehce oslabují. S&P o -0,06 % na 6657,33 b., DJI o -0,16 % na 46242,31 b. a Nasdaq o -0,16 % na 22553,88 b. Hlavními důvody jsou pravděpodobně dopady nejnovějšího celního opatření prezidenta Trumpa a také skutečnost, že americká vláda může být relativně brzo bez peněz.
Trhy se připravují na uzavření vládních úřadů poté, co se Trump a republikáni v pondělí setkali s demokraty v Oválné pracovně, ale nepodařilo se jim dosáhnout dohody, která by zabránila zastavení financování. Wall Street se obává, že během výluky dojde k zastavení zveřejňování ekonomických údajů vládou. Podle ministerstva práce by v takovém případě Úřad pro statistiku práce „zcela zastavil činnost“, což by pravděpodobně vedlo k odložení zveřejnění páteční zprávy o vývoji zaměstnanosti mimo zemědělství a dalších důležitých údajů, které jsou klíčové pro nastavení politiky Federálního rezervního systému.
Dnes zveřejněná aktualizace JOLTS o volných pracovních místech za září, by mohla teoreticky být na nějakou dobu posledním přehledem trhu práce. Zpráva ukázala, že počet volných pracovních míst vzrostl více, než se očekávalo. Nábor nových zaměstnanců se zpomalil a propouštění kleslo, což je v souladu s trhem „nízkého náboru a nízkého propouštění“, který se v posledních měsících vyprofiloval. Další ekonomické údaje však ukazují, že podle nejnovějších údajů spotřebitelská důvěra klesla na nejnižší úroveň od dubna, kdy Trump zahájil sérii celních opatření v rámci svého „Dne osvobození“. Spotřebitelé ukazují zejména na pesimistický výhled na trh práce.
Nervozitu na trzích ovlivňují i Trumpovo oznámení ohledně cel na dřevo, řezivo a určité druhy nábytku, které následovalo hned po uvalení daní na výrobu filmů v zahraničí. Ve vzduchu je i již dříve hrozba uvalit 100% cla na značkové léky. Celkově tedy rostou obavy z dopadu Trumpovy stále se rozšiřující obchodní ofenzívy na globální ekonomiku poté, co nové údaje ukázaly, že továrny v Číně a Japonsku jsou stále v recesi.
Index S&P 500 -0,06 % na 6657,33 b. | |||
---|---|---|---|
Nejsilnější sektory S&P | Změna | Nejslabší sektory S&P | Změna |
Zdravotní péče | +1,8 % | Energie | -1,4 % |
Nezbytná spotřeba | +0,5 % | Zbytná spotřeba | -1,1 % |
Informační technologie | +0,4 % | Finanční sektor | -1 % |
Nejsilnější akcie S&P | Změna | Nejslabší akcie S&P | Změna |
Lamb Weston Holdings (LW) | +5,6 % | Albemarle Corp (ALB) | -7,5 % |
Pfizer (PFE) | +4,9 % | Capital One Financial Corp (COF) | -5,6 % |
Merck (MRK) | +4,8 % | KKR (KKR) | -5,0 % |
Interpublic Group of Cos (IPG) | +4,6 % | Synchrony Financial (SYF) | -4,8 % |
Omnicom Group (OMC) | +4,5 % | Global Payments (GPN) | -4,7 % |
David Rojko-Kovačík
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- S&P 500 připisuje nové maximum
- Krasojízda amerických trhů pokračuje, táhnou výrobci čipů
- Frankfurtská burza v úvodu týdne kosmeticky oslabila
- Pražská burza v novém týdnu na nových rekordech
- Wall Street v úvodu smíšeně, výrazný růst zaznamenávají akcie AMD po oznámení spolupráce s OpenAI
- Americké futures kontrakty posilují, Nasdaq 100 futures +0,82 %
- Makroekonomický výhled pro tento týden: Zápis ze zasedání FOMC, Index CPI (ČR),..
- Vývoj cen komodit: Zlato +1,29 % na 3959,5 USD za unci
- Vývoj měnových párů: Euro oslabuje vůči dolaru o 0,56 % na EUR/USD 1,1675
- AMD uzavřelo strategické partnerství s OpenAI na dodávky čipů (+komentáře analytiků)