Americké trhy mírně rostou
Optimismus z uzavření obchodní dohody mezi USA a Evropou je dnes vyvažován opatrností před značně nabitým týdnem plným makroekonomických událostí, kvartálních výsledků a rozhodnutí centrálních bank.
USA a Evropa se dohodli na vzájemné obchodní spolupráci. Vzájemnou výhodnost prověří až čas, ale na první pohled se zdá, že je výrazně ve prospěch americké strany. Při bližším zkoumání však poskytuje evropské straně čas aby se pokusila uzavřit technologický gap. Navíc mapa obchodních vztahů se přepisuje a evropská závislost na američanech nebude trvat věčně. Souběžně s tím nás čeká výsledkový maxitýden. Očekává se výsledkový servis od 161 firem z indexu S&P 500. Z „Magnificent 7“ své výsledky odhalí hned 4 společnosti a to Apple, Microsoft, Amazon a Meta. A na závěr se čeká opravdu významná dávka makrodat a nad rámec toho i zasedání FED.
V plusu se drží sektor energií a nezbytné spotřeby. Na opačném pólu najdeme sektory utilit a základních materiálů. Na komoditním trhu vidíme poklesy u plynu, mědi nebo zlata. Naopak se daří kakau, palladiu nebo ropě.
Mezi lídry denního vývoje cen akcií patří IT společnosti jako Super Micro Computer nebo AMD, které těží z mírného uklidnění dalšího vyhrocení amerických sankcí a přiblížení se vidině setkání Trump vs Xi. Nejztrátovější společností dnešního dne je výrobce chemických prvků Albemarle, který trpí volatilitou cen vstupních surovin.
Index S&P 500 0,11 % na 6394,95 b.
Index Dow Jones 0,07 % na 44938,05 b.
Index Nasdaq Composite 0,35 % na 21172,612 b.
| Nejsilnější sektory S&P | Změna | Nejslabší sektory S&P | Změna |
|---|---|---|---|
| Energie | +1,2 % | Utility | -1,1 % |
| Nezbytná spotřeba | +1 % | Základní materiály | -0,9 % |
| Informační technologie | +0,4 % | Reality | -0,8 % |
| Nejsilnější akcie S&P | Změna | Nejslabší akcie S&P | Změna |
| SUPR MCR CMP O (SMCI) | +7,2 % | Albemarle (ALB) | -9,5 % |
| Tesla (TSLA) | +4,1 % | REVVITY INC O (RVTY) | -8 % |
| NIKE (NKE) | +3,9 % | Freeport-McMoRan (FCX) | -3,5 % |
| Advanced Micro Devices (AMD) | +3,9 % | DCKRS OUTDR CO (DECK) | -3,2 % |
| ON Semiconductor (ON) | +3,8 % | Newmont (NEM) | -3,2 % |
Zdroj: Reuters
Martin Varecha
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Eurozóna: Běžný účet ECB v březnu dosáhl přebytku 14,9 mld. EUR
- Eurozóna: Stavební výroba v březnu meziročně poklesla o 1,2 %
- Nvidia zveřejnila výsledky za 1Q i výhled nad odhady, analytici sledují udržitelnost růstu
- Eurozóna: Kompozitní PMI v květnu dle předběžných dat na 47,5 b. při očekávání 48,8 b.
- CSG: Kepler Cheuvreux snižuje cílovou cenu na 32 EUR při stálém doporučení „buy“
- Frankfurtská burza otevírá seanci na červené nule
- Německo: Index nákupních manažerů PMI ve výrobě v květnu podle předběžných dat klesl na 49,9 b
- Pražská burza na začátku obchodování mírně roste, Colt CZ a Doosan zveřejnily čtvrtletní výsledky
- Akciový výhled
- Colt CZ Group: výsledky hospodaření za 1Q 2026 (+komentář analytika)




