ADNOC učiní veřejnou nabídku převzetí Covestro
Státní petrochemická společnost Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) ze Spojených arabských emirátů dosáhla dohody o nabídce převzetí německé chemické společnosti Covestro.
ADNOC učiní veřejnou nabídku převzetí za 62 EUR na akcii v hotovosti a je podmíněná získáním nadpoloviční většinou akcií a souhlasem regulátorů. Podrobnosti budou na stránkách společnosti zveřejněny v následujících týdnech.
Společnost ADNOC bude tato akvizice stát 11,7 mld. EUR a v případě schválení se může jednat o největší nákup evropské společnosti od firmy z blízkého východu.
Jako součást dohody, kterou podporuje management i dozorčí rada Covestro, obdrží společnost od ADNOC 1,2 mld. EUR nového kapitálu za stejnou cenu na akcii, což navýší kapitál společnosti o 10 %.
Analytik Chris Counihan z Jefferies vidí omezené riziko neschválení ze strany antimonopolních úřadů a regulátorů s ohledem na omezené překrytí působnosti obou společností.
Dohoda o transakci přichází více než rok po zahájení jednání, kdy původní nabídka podle Bloombergu činila 55 EUR.
Akcie společnosti Covestro (1COV) po zveřejnění této informace posilují o 3,68 % na 58 EUR.
Zdroj: Covestro, Bloomberg
Michal Bárta
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Eurozóna: Běžný účet ECB v březnu dosáhl přebytku 14,9 mld. EUR
- Eurozóna: Stavební výroba v březnu meziročně poklesla o 1,2 %
- Nvidia zveřejnila výsledky za 1Q i výhled nad odhady, analytici sledují udržitelnost růstu
- Eurozóna: Kompozitní PMI v květnu dle předběžných dat na 47,5 b. při očekávání 48,8 b.
- CSG: Kepler Cheuvreux snižuje cílovou cenu na 32 EUR při stálém doporučení „buy“
- Frankfurtská burza otevírá seanci na červené nule
- Německo: Index nákupních manažerů PMI ve výrobě v květnu podle předběžných dat klesl na 49,9 b
- Pražská burza na začátku obchodování mírně roste, Colt CZ a Doosan zveřejnily čtvrtletní výsledky
- Akciový výhled
- Colt CZ Group: výsledky hospodaření za 1Q 2026 (+komentář analytika)




