Americké trhy mírně rostou
Americké indexy se již pár dnů pohybuji poblíž rekordních hodnot. Investoři pozorně sledují každou kurzotvornou zprávu ve víře, že se podaří udržet nastartovaný růstový trend. Se zájmem tak dnes opět sledujeme oživení AI optimismu, když své kvartální výsledky představil Micron, ktrerý se s přehledem stává dnes nejrůstovějším titulem v indexu S&P 500. Vedle toho trh obdržel pravidelnou dávku makrodat v podobě nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které vyšly nejníže za 4 měsíce což lze chápat jako pozitivní signál. Dále pak potvrzení stagnujícího nemovitostního trhu s čísly o prodejích domů. Slabší údaj představil index výrobní aktivity Filadelfského Fed. Jako poslední zmniňme potvrzené údaje o růstu HDP ve 2Q ve výši 3%.
Výrazně v plusu se dnes drží sektor základních materiálů, který těží z vidiny stimulů v Číně boostující ceny kovů. Slušně se drží průmyslové i finanční tituly. V záporu jsou energetické tituly na pozadí pokračujícícho poklesu ceny ropy v návaznosti na plán OPEC zvýšit těžbu. Poklesy vidíme i v sektoru realit a utilit.
Z jednotlivých titulů dnes vyčnívá již zmíněný Micron se svými kvartálními výsledky, který potvrdil, že poptávka po čipech využívaných v oblasti umělé inteligence (AI) je nadále velmi silná. Utěšeně rostou samozřejmě čínské akcie jako Alibaba (BABA 9,69 %), Baidu (BIDU +8,52 %) nebo Li Auto (LI +7 %). K nim se přidávají výrobci luxusního zboží s vazbou na tamní trh jako například Esteé Lauder nebo Hermes (HESAY +9,92 %). Nejztrátovějším titulem dnešního dne jsou akcie softwarové společnosti Super Micro Computer Inc., kterou začalo vyšetřovat ministerstvo spravedlnosti.
Index S&P 500 0,15 % na 5730,99 b.
Index Dow Jones 0,51 % na 42129,15 b.
Index Nasdaq Composite 0,18 % na 18113,96 b.
Nejsilnější sektory S&P | Změna | Nejslabší sektory S&P | Změna |
---|---|---|---|
Základní materiály | +2 % | Energie | -1,7 % |
Průmysl | +0,7 % | Reality | -0,9 % |
Finanční sektor | +0,7 % | Utility | -0,3 % |
Nejsilnější akcie S&P | Změna | Nejslabší akcie S&P | Změna |
Micron Technology (MU) | +14 % | SUPR MCR CMP O (SMCI) | -15 % |
JABIL INC O (JBL) | +11 % | Diamondback Energy (FANG) | -6 % |
Estee Lauder Cos (EL) | +9,9 % | ONEOK (OKE) | -5,8 % |
Albemarle (ALB) | +8,4 % | TARGA RESOUR (TRGP) | -5,5 % |
Wynn Resorts (WYNN) | +7,8 % | APA (APA) | -4,8 % |
Zdroj: Reuters
Martin Varecha
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Pražská burza zahájila nový týden poklesem
- USA: Index PMI ve výrobě v červnu dle předběžných dat na 52 b. při očekávání 51 b.
- USA: Prodeje existujících domů v květnu meziměsíčně +0,8 % na 4,03 mil. při očekávání -1,3 %
- Zámořské akcie posilují, Northern Trust posiluje po zprávě o možné fúzi s BNY Mellon
- ČEZ: Tomáš Pleskač zůstane nadále členem představenstva
- Novo Nordisk ukončil spolupráci se společností Hims & Hers ohledně prodeje léku na hubnutí Wegovy
- Americké futures mírně posilují
- FactSet Research oznámil výsledky za 3Q, výnosy i očištěný zisk na akcii jsou v souladu s očekáváním
- ČEZ: Studie proveditelnosti těžby lithia na Cínovci by měla být dokončena ve 2H letošního roku
- Vývoj cen komodit: Ropa +1,08 % na 74,64 USD za barel