Intel dostane státní grant ve výši 8,5 mld. USD na expanzi továren na čipy
Americká polovodičová společnost Intel dostane v rámci vládního programu dotaci 8,5 mld. USD. Spojené státy v rámci podpůrného programu na oživení výroby čipů v zemi navíc poskytnou Intelu úvěry ve výši 11 mld. USD.
Vláda Spojených států poskytne výrobci polovodičů Intel granty v hodnotě 8,5 mld. USD a až 11 mld. v půjčkách, aby pomohla financovat rozšíření polovodičových závodů. To představuje největší možnou částku z vládního programu pro oživení domácího čipového průmyslu.
Peníze půjdou do nových továren a projektů v Arizoně, Novém Mexiku, Ohiu a Oregonu. Celková investice Intelu pak do projektů v USA v následujících 5 letech podle očekávání překoná 100 mld. USD.
Kromě toho Intel naznačil, že plánuje využít investiční daňové úlevy od ministerstva financí, které by mohly pokrýt až 25 % kapitálových výdajů.
Peníze z grantů, vyčleněné ze zákona o čipech (The Chips Act) z roku 2022, mají za cíl financovat oživení výroby v USA, aby se zabránilo překážkám v dodavatelském řetězci v souvislosti s rostoucím geopolitickým napětím s Čínou.
Celkově The Chips Act vyčlenil 39 mld. USD na granty a 75 mld. USD na půjčky a záruky.
Akcie Intel
Akcie Intel (INTC) rostou v předburzovní fázi o 2,71 % na 43,18 USD. Pod tickerem BAAINTEC jsou v českých korunách obchodované také na RM-SYSTÉMu, kde se obchodují za 1058 Kč.
Zdroj: Bloomberg, WSJ
Marek Chudoba
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Wall Street se drží v zelených číslech
- Přední americké akciové indexy v úvodu seance rostou
- Intel zveřejnil tržby i očištěný zisk na akcii za 3Q nad odhady analytiků
- Intel je údajně v rané fázi jednání o zařazení AMD mezi zákazníky své výrobní divize
- Americké akcie zahajují obchodování mírným růstem, EA uzavřela dohodu o svém převzetí
Nejnovější:
- Wall Street končí mírně v záporu
- Americké indexy ztrácejí
- Frankfurtská burza zakončila úterní obchodování v červených číslech
- CSG oznámilo spuštění nové plnicí linky na dělostřeleckou munici na Slovensku
- Pražská burza rostla
- USA: Podnikové zásoby v září vzrostly o 0,2 %
- Zámoří v úvodu obchodování mírně klesá
- USA: PMI ve výrobě dosáhl v prosinci dle předběžných dat 51,8 b. při očekávání 52 b.
- Kraft Heinz mění generálního ředitele, od 1. ledna nastoupí bývalý CEO společnosti Kellanova
- PayPal požádal o bankovní licenci v USA (+pohled analytiků)




