ČEZ: Teplárenská lokalita Mělník bude mít zařízení pro energetické využití odpadu
Společnost ČEZ uzavřela smlouvu se Skupinou Metrostav na výstavbu zařízení pro energetické využití odpadu. Provoz by měl být zahájen na přelomu let 2027/2028.
Energetická společnost ČEZ uzavřela smlouvu na výstavbu zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO) v elektrárenské lokalitě Mělník. Dodavatelé budou společnosti Metrostav DIZ a Subterra ze Skupiny Metrostav. Hodnota zakázky činí 507,5 mil. EUR.
Z rozhodnutí Investičního výboru Evropské Investiční banky projekt ZEVO Mělník splňuje podmínky na poskytnutí dotace. Její maximální výše byla schválena na 6,1 mld. Kč z Modernizačního fondu SFŽP. Její proplacení je podmíněno uvedením zařízení do provozu, jedná se o tzv. ex-post investiční podporu.
Plánovaná kapacita energetického zpracování dále nevyužitelných zbytků směsného komunálního odpadu po vytřídění činí 320 tis. tun ročně, což nahradí více než 174 tis. tun hnědého uhlí.
„Naše připravované investice do transformace lokality Mělník zajistí bezpečnost a spolehlivost dodávek tepla do 230 tisíc pražských a středočeských domácností i v dalších letech, uvedl k projektu Miroslav Krpec, generální ředitel Energotrans ze Skupiny ČEZ.
Výstavba zařízení by měla začít v roce 2025, zkušební provoz by pak měl být zahájen na přelomu let 2027 a 2028.
Komentář analytika Fio banky
„Investice je v souladu s dlouhodobou strategií postupné přeměny lokality Mělník. ČEZ již v minulých letech v této lokalitě utlumoval (odstavoval) uhelné bloky vyrábějící elektřinu (zejména Mělník 3 o kapacitě 500 MW). S teplárenskou částí lokality ČEZ do budoucna nadále počítá s tím, že budou využívány ekologičtější zdroje energie. Zpráva je neutrální,“ uvedl analytik Fio banky Jan Raška.
Akcie ČEZ
Akcie ČEZ (BAACEZ) na pražské burze posilují o 0,57 % na 976,0 Kč, na RM-SYSTÉMu pak rostou o 0,72 % na 977 Kč.
Zdroj: ČEZ
Olga Švepešová Blaťáková
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Pražská burza mírně oslabuje, akcie ČEZ se dnes obchodují již bez nároku na dividendu
- ČEZ: Soud zamítl žalobu EDF proti tendru na dostavbu Dukovan
- Pražská burza v úvodu obchodování mírně roste, dnes se koná valná hromada Kofoly
- Ministr průmyslu Vlček není zastáncem zestátnění ČEZu
- ČEZ: Změny v dozorčí radě a ve výboru pro audit
Nejnovější:
- S&P 500 a Nasdaq končí na nových maximech
- Podpis obchodní dohody s Čínou tlačí indexy na rekordy
- Frankfurtská burza uzavřela páteční seanci růstem, DAX se navrátil zpět nad 24 tis. bodů
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan dosáhl v červnu dle konečných dat 60,7 b.
- Americké akcie v úvodní hodině posilují, Intel chce dle Bloombergu zavřít autočipovou divizi
- Pražská burza uzavřela týden se zisky
- USA: Deflátor výdajů na osobní spotřebu v květnu dle očekávání meziročně vzrostl o 2,3 %
- USA: Osobní příjem v květnu poklesl o 0,8 % při očekávání růstu o 0,3 %
- Americké futures kontrakty před otevřením trhu posilují, Dow Jones futures +0,3 %
- Vývoj cen komodit: Měď (-1,15 %), kukuřice (+0,95 %), ropa (+0,75 %)