Shell se navrací k ropě a zemnímu plynu a zvyšuje dividendu o 15 %
Ropná společnost Royal Dutch Shell mění svůj kurz z bezemisního provozu na plnou obnovu produkce ropy a zemního plynu.
Nový výkonný ředitel, Wael Sawan, navrací kurz společnosti k ropě a zemnímu plynu a zvyšuje dividendu o 15 %. Společnost se tedy navrací k nejvíce ziskovému byznysu, který ale zanechává výraznou uhlíkovou stopu. Společnost potvrdila svůj cíl dosáhnout 0 emisí do roku 2050, nicméně nepřednesla čistý plán, jak cíle dosáhnout.
V roce 2019 byla produkce ropy zredukovaná o 30 %.
Výkonný ředitel uvedl: „Budeme investovat do modelů, které fungují a přináší nám největší návratnost a sílu.“
Plánem Shell je nyní stabilizovat produkci ropy do roku 2030.
Podobný krok nedávno udělala ropná společnost BP (dříve British Petroleum).
Společnost v poznámce pod čarou uvedla: „Lidská společnost se ubírá k nulovým emisím, tak se i Shell pohybuje stejným směrem. Pokud ale společnost není nulově emisní v roce 2050, je značné riziko, že my také ne.“
Akcie Shellu se od letošního ledna sjednotily a již nejsou rozděleny na třídy A a B. Pod ISINem GB00BP6MXD84 se obchoduje na pražské burze (BAASHELL) a burze Xetra (R6C0) a pod ISINem US7802593050 se obchodují ADR akcie na newyorské burze (SHEL).
Zdroj: Bloomberg
Aleš Mendl
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- USA uzavírá obchodní den kladně
- Americké trhy pokračují v růstu
- Frankfurtská burza uzavřela týden v zelených číslech
- VIG: Valná hromada schválila dividendu 1,73 EUR na akcii
- Snižujeme doporučení na akcie Colt CZ z "akumulovat" na "redukovat", cílovou cenu 981 Kč potvrzujeme
- Pražská burza v závěru týdne ztrácela
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan v květnu podle konečných dat na 44,8 b.
- Americké akcie míří k nejdelší sérii týdenních zisků od roku 2023
- Americké futures kontrakty rostou
- CSG: Deutsche Bank snižuje cílovou cenu na 30 EUR ze 34 EUR při stálém doporučením „buy“




