Makroekonomický výhled pro tento týden: Spotřebitelská a výrobní inflace v USA, HDP v eurozóně…
Mezi klíčové makroekonomické reporty tohoto týdne bude patřit úterní report amerických spotřebitelských cen a čtvrteční report cen výrobců.
Běžný účet platební bilance v ČR
V pondělí, 13. 2. se zveřejni vývoj běžného účtu platební bilance. Podrobnější informace o vývoji tohoto ukazatel můžete nalézt zde.
Index spotřebitelských cen v USA
Ve úterý 14. 2. bude ve Spojených státech zveřejněn lednový CPI index. Trh očekává meziroční růst cenové hladiny o 6,2 % a meziměsíční růst o 0,5 % (meziměsíční inflace byla za prosinec 0,1 %, meziroční 6,5 %).
Jádrová inflace by měla podle finančních analytiků dosáhnout 0,4 % (prosincová jádrová inflace byla 0,3 %). Podle Bloombergu je nyní jejím hlavním přispěvatelem skok cen ojetých automobilů. Navzdory zlepšení dodavatelského řetězce, produkce a ochlazení poptávky zůstávají zásoby na nižší než normální úrovni, což vytváří tlak na ceny, uvádí analytici.
HDP, průmyslová produkce a obchodní bilance eurozóny
V úterý dopoledne bude zveřejněn předběžný odhad vývoje hrubého domácího produktu za 4Q. Ekonomové očekávají, že meziročně vzrostl o 1,9 %.
Ve středu dopoledne bude uveřejněna průmyslová produkce v eurozóně. Analytici očekávají meziměsíční pokles produkce za prosinec o 0,8 % po listopadovém růstu o 1 % . Nejhorší výsledky se očekávají v Německu, Irsku a Belgii. Zatímco lepší vyhlídky panují u Francie, Itálie a Španělska.
Podle analytiků Bloomberg Economics by pokles nákladů na energie od konce roku 2023 a pravděpodobné zlepšení dodavatelských řetězců na pozadí normalizace situace v Číně měla poskytnout průmyslovému sektoru podporu v roce 2023.
Ve středu bude zveřejněna také obchodní bilance, kde se očekává prosincový deficit 16,0 mld. EUR.
Středa: Maloobchodní tržby, průmyslová produkce a zásoby ropy v USA
Maloobchodní tržby ve Spojených státech měly za leden dle konsensu analytiků vzrůst o 2 % (maloobchodní tržby zaznamenaly k prosinci 2022 pokles o 1,1 %). Růst tržeb k prvními měsíci roku 2023 mají být poháněny především dobrými výsledky prodeji aut. Bez těch by měly maloobchodní tržby meziměsíčně vzrůst o 0,8 % po 0,7% poklesu v prosinci.
Po poklesu průmyslové produkce v závěru roku 2022 by dle analytiků měla podle středečního reportu v lednu znovu vzrůst, a to o 0,5 % po prosincovém poklesu o 0,7 %.
Výrobci se v současné době potýkají s řadou překážek zahrnujících růst úroků, snižující se celosvětové poptávku a očekávání společností ohledně nižší produkce v budoucnu, uvádí analytici Bloomberg Economics.
Ve středu budou zveřejněny také zásoby ropy.
Čtvrtek: Index cen výrobců, stavební povolení, žádosti o podporu a zásoby plynu v USA
Jedním z nejdůležitějších zveřejněných ukazatelů ve čtvrtek bude index cen výrobců (PPI). Na meziměsíční bázi se očekává, že ceny výrobců vzrostly o 0,4 % (po 0,5% poklesu v prosinci) a jádrové ceny výrobců o 0,3 % (v prosinci růst o 0,1 %). Meziročně by růst měl zpomalit z prosincových 6,2 % na 5,4 %, respektive u jádrové z 5,5 % na 4,9 %.
Ve čtvrtek budou zveřejněna také lednová data ze stavitelství (počet stavebních povolení by měl vzrůst o 1 % a započaté stavby klesnout o 1,8 %), trhu práce (nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti by k 11. únoru měly vzrůst o 4 tis. na 200 tis.) a zásoby plynu.
Ceny výrobců v Německu
V pátek budou zveřejněny německé ceny výrobců PPI za leden. Ještě v prosinci meziročně vzrostly o 21,6 %, respektive meziměsíčně klesly o 0,4 %.
Páteční ruský HDP za 4Q
Analytici společnosti Bloomberg očekávají pokles HDP Ruska v posledním kvartálu roku 2022 o 4 %. Ve 3Q Rusko zaznamenalo snížení hrubého domácího produktu o 3,7 %.
Zdroj: Bloomberg
Jakub Němec
Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Kosmetické změny indexů a smíšený závěr
- Americké indexy klesají
- ČEZ: Stát koupí 80% podíl v EDU II (+komentář analytika)
- Frankfurtská burza uzavírá obchodní seanci s růstem
- Pražská burza ve středu odepisovala
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA se k 25. dubnu snížily o 2 696 tis. barelů
- USA: Pokračující prodeje domů v březnu meziměsíčně vzrostly o 6,1 % při očekávání 1 % růstu
- USA: Deflátor výdajů na osobní spotřebu v březnu meziročně vzrostl o 2,3 % s očekáváním 2,2 %
- Americké indexy v červeném, před trhem byl reportován pokles HDP a výsledky oznámil Caterpillar
- USA: Osobní příjem v březnu vzrostl o 0,5 % při očekávání růstu o 0,4 %