Fio fond domácího trhu - měsíční zpráva
Portfolio manažer David Brzek shrnuje vývoj portfolia v měsíčním reportu za listopad 2022.
Pražská burza posílila o 2,63 %, při zohlednění mimořádné dividendy Komerční banky byl růst o 4,25 %. Domácí trh navázal na zlepšenou výkonnost z předchozího měsíce a umazal další část svých předchozích ztrát. Vývoj byl nadále méně dynamický než na západních trzích, když zahraniční investoři nevnímají příznivě provedené vládní kroky v oblasti zdanění mimořádných zisků. Snížená důvěra investorů se odráží i na nižších obchodních objemech a listopad byl z pohledu této statistiky nejslabším měsícem v tomto roce.
Růst majetku fondu pramenil především z pokračujícího růstu finančních titulů, které po snížení váhy Čezu mají nejvýraznější zastoupení. Kurz fondu v listopadu posílil o 3,07 % a majetek pod správou byl mírně nad hranici 340 mil. Kč.
Domácí trh má přes řadu negativ a rizikových faktorů nadále jednu velmi zajímavou výhodu a to vysoký dividendový výnos. U Čezu je reálné, že si stát bude chtít pro financování svých potřeb vytáhnout v příštím roce více jak 100 Kč, což značí výnos vysoce nad 10 %. Indikace u Komerční banky směřují k dividendě 60 Kč, což by představovalo výnos na hranici 9 %. Štědrou dividendovou politiku si bude udržovat Erste Group i Philip Morris. Dividendově laděný domácí trh by tak mohl působit minimálně v první polovině příštího roku jako jakási kotva, když prostředí globálních trhů bude nadále zatíženo řadou nejistot spojených s hloubkou ekonomického oslabení, hledáním inflačního vrcholu a čekáním na obrat v politice centrálních bank.
Kompletní měsíční zprávu včetně výkonnostních statistik naleznete zde.
Fio investiční společnost, a.s.
Nejnovější:
- Zámořské akcie v závěru týdne posílily
- Denní report - pátek 21.08.2026
- Americké akcie posilují
- Frankfurtská burza uzavřela páteční seanci růstem
- Pražská burza v závěru týdne rostla
- USA: Spotřebitelská důvěra v srpnu podle předběžných dat na -15,5 b. při očekávání -16,0 b.
- USA: PMI ve službách v srpnu podle předběžných dat na 56,0 b. při očekávání 54,0 b.
- Wall Street otevírá páteční seanci růstem, dluhopisový trh se stabilizuje
- Americké futures indikují otevření trhu v zelených číslech
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+2,21 %), měď (+2,17 %) a zlato (+1,77 %)




