Mimořádná daň by se měla týkat i roku 2022, shodli se lídři vládní koalice (+komentář analytika)
Mimořádná daň by se měla týkat i letošního roku, shodli se podle vicepremiéra Jurečky lídři vládních stran.
Připravovaná daň z tzv. mimořádných zisků by se měla týkat i roku 2022, dohodli se podle prohlášení vicepremiéra Mariana Jurečky v úterý večer lídři koaličních stran.
Jurečka to dnes oznámil novinářům. Také místopředsedkyně Sněmovny Olga Rychterová na Twitteru potvrdila, že se podařilo prosadit pirátský návrh na zdanění i letošního roku.
„Vzniká tak nejistota i co se týče výhledu zisku na letošní rok. Dosavadní prognóza očištěného čistého zisku stanovená managementem ČEZu do rozmezí 60 – 65 mld. Kč je v ohrožení. Koaliční návrh aplikovat mimořádnou daň i na rok 2022 může podle našich odhadů srazit letošní očištěný čistý zisk k úrovním poblíž 39 mld. Kč. S tím by se výrazně zmenšil potenciál pro dividendu vyplacenou v roce 2023. Zatímco původní odhady spadaly do rozmezí 89 – 97 Kč na akcii (v případě zvýšení výplatního poměru na 100 % jsme indikovali dokonce i 112 – 121 Kč), tak daňové riziko podle našeho názoru sráží dividendový potenciál k úrovním kolem 60 Kč, resp. 73 Kč na akcii v případě 100 % výplatního poměru (8 – 10% dividendový výnos),“ říká analytik Fio banky Jan Raška.
Akcie ČEZ (BAACEZ) na pražské burze ztrácí 3 % na 749,5 Kč. Na RM-SYSTÉMu oslabují o 2,9 % na 755,5 Kč.
Akcie Komerční banky (BAAKOMB) na pražské burze odepisují 2,2 % na 684 Kč. Na RM-SYSTÉMu ztrácí 1,4 % na 685,5 Kč.
Akcie Moneta Money Bank (BAAGECBA) na pražské burze odepisují 1,5 % na 72,9 Kč. Na RM-SYSTÉMu ztrácí 0,7 % na 73,5 Kč.
Akcie Erste Group Bank (BAAERBAG) ztrácí na pražské burze 2,9 % na 600 Kč, na RM-SYSTÉMu se obchodují o 1,6 % níže na 604,2 Kč.
Zdroj: Hospodářské noviny
Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
Nejnovější:
- Photon Energy neuspěl u polského soudu, zadržení 3,85 mil. EUR zatíží likviditu dceřiné společnosti
- Prabos plus zaznamenal v roce 2025 mírný pokles tržeb, ziskovost klesla o více než polovinu
- Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v březnu podle konečných dat potvrzena na -16,3 b.
- Asijsko-pacifický region zahájil týden poklesem, automobilka BYD nakonec posílila po výsledcích
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-3,31 %), ropa (+1,9 %), stříbro (+1,51 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,53
- CSG: Deutsche Bank snižuje cílovou cenou ze 35 EUR na 34 EUR při stálém doporučení „Buy“
- CTP: Oddo BHF snižuje cílovou cenu akcií ze 21 EUR na 17 EUR při novém doporučení „Neutral“
- CTP: Goldman Sachs snižuje cílovou cenu z 25,3 EUR na 23,3 EUR se stávajícím doporučením „Buy“
- Gen Digital: Morningstar zvyšuje doporučení z „Hold“ na „Buy“ při stálé cílové ceně 25 USD




