Polská PGE by mohla dle analytika Roberta Maje usilovat o nákup aktiv ČEZu (+komentář)
Analytik Robert Maj uvedl, že varšavská PGE může usilovat o nákup aktiv Fortumu, ČEZu nebo EON.
Analytik z Ipopema Robert Maj po vyjádření polského ministra státních aktiv Jaceka Sasina, že největší polská energetická společnost PGE dokončuje dohodu o akvizici klíčové společnosti pro energetickou bezpečnost země. PGE by mohla dle analytika usilovat o nákup místních aktiv Fortumu, ČEZu nebo EON.
Maj pro Bloomberg uvedl, že Fortum i ČEZ se již neúspěšně snažily opustit Polsko a společně s EON zajišťují elektřinu a vytápění větších měst.
Akcie ČEZ (BAACEZ) na pražské burze ztrácejí 0,38 % na 797 Kč, na RM-SYSTÉMu ztrácí 1,23 % na 800 Kč.
„Ve vztahu k ČEZu by velmi pravděpodobně šlo o dvě tamní černouhelné elektrárny Skawina a Chorzów. Tyto dva zdroje o celkovém instalovaném výkonu 568 MW generující v posledních letech roční EBITDA v rozmezí 0,4 – 1 mld. Kč se ČEZ snažil prodat již v roce 2020, resp. 2021. V listopadu 2021 však divestici kvůli nízkým nabízeným cenám zastavil (komentovali jsme zde). Dnešní zprávy z Polska mohou naznačovat oživení tohoto prodejního procesu. Zprávu vnímáme neutrálně. V porovnání s již proběhlými divesticemi rumunských (prodejní cena cca 25 mld. Kč) a bulharských aktiv (cca 8,6 mld. Kč) by se hodnota případné polské transakce zřejmě pohybovala výrazně níže, dle našeho názoru maximálně v nízkých jednotkách miliard Kč,“ dodal analytik Fio banky Jan Raška.
Marek Chudoba
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- ČEZ kupuje společnost Energoprojekt za 332 mil. Kč
- ČEZ zveřejnil pozvánku na valnou hromadu, rozhodný den pro dividendu stanoven na 5. června
- ČEZ: S&P Global snížila výhled ratingu ze stabilního na negativní
- ČEZ: Trigon Dom Maklerski zvyšuje cílovou cenu na 1 232 Kč s novým doporučením „Hold“
- ČEZ: konferenční hovor s managementem k transformaci společnosti
Nejnovější:
- Frankfurtská burza otevírá středeční obchodování v zeleném
- AMD překonalo odhady v 1Q a vydalo výhled nad očekávání, tažen poptávkou po AI infrastruktuře
- ČR: Index CPI v dubnu podle předběžných dat meziročně vzrostl o 2,5 % v souladu s očekáváním
- Asijsko-pacifické indexy ve středu posílily, v Japonsku se z důvodu svátku neobchodovalo
- Akciový výhled
- Evropské futures kontrakty posilují
- Očekávané události: CPI (ČR), PPI (eurozóna), index nákupních manažerů (Německo, eurozóna)
- Zámořské akcie během úterní seance výrazně posílily
- Americké akciové trhy rostou
- Německé akcie v úterý posílily o 1,71 %




