Makroekonomický výhled pro tento týden: Index výrobních cen (ČR), index CPI a PPI (USA)
Pozornost se v tomto týdnu bude upínat na vývoj inflace ve Spojených státech, u které se stejně jako v červenci očekává pokles o půl procentního bodu na 8 %, což by však nemělo mít výrazný vliv na odhodlání Fedu ohledně zvyšování sazeb. Meziměsíčně nižší ceny energií by měly mít pozitivní dopad na výrobní ceny v USA, u kterých se v srpnu očekává zpomalení růstu o 1 p. b. na 8,8 %. Vývoj výrobních cen v České republice se dozvíme v pátek.
Dnes dorazila srpnová data o inflaci v České republice, která za uplynulých 13 měsíců zpomalila na 17,2 % oproti očekávaným 17,7 %, čemuž pomohlo zejména snížení cen pohonných hmot, avšak ceny potravin se mírně zvýšily.
Nejvíce sledovanou událostí v tomto týdnu bude zítřejší uveřejnění vývoje inflace v USA. Očekáván je její další pokles z 8,5 % na 8 %, což však dle analytických názorů nezmění pohled a odhodlání Fedu nadále zvyšovat sazby ve snaze zabránit jejímu růstu. Meziroční míra inflace v USA v červenci zpomalila více než se očekávalo na 8,5 % z více než 40letého maxima 9,1 % dosaženého v červnu, a tedy lépe, než tvrdily tržní prognózy (8,7 %). Index CPI klesl především díky zpomalení růstu cen benzinu (44 % oproti 59,9 %) a zemního plynu (30,5 % oproti 38,4 %), zatímco ceny elektřiny zrychlily nejrychleji od února 2006 na 15,2 %.
Ukazatel jádrové inflace, která nezahrnuje ceny energií a potravin má v USA dle predikcí vzrůst na 6,1 % z dřívějších 5,9 % dosažených v červenci. Na meziměsíční úrovni má jádrová inflace mít nezměněný průběh a vzrůst o 0,3 %.
V úterý se také dozvíme, jak si v červenci stál běžný účet platební bilance v České republice. Očekáván je schodek ve výši 37,4 miliard, přičemž v září byl deficit 45,35 miliard korun.
Ve středu dopoledne se zveřejní data o vývoji indexu výrobních cen v USA. Čeká se, že v srpnu bude růst cen nadále zpomalovat díky slábnoucímu tlaku v počátečních fázích výroby v kombinaci s nižšími cenami energií. Analytici predikují, že růst cen v srpnu meziročně zpomalí na 8,8 %, meziměsíčně pak mají poklesnout o 0,1 % ve srovnání s poklesem o 0,5 % v červenci.
Předběžná čísla ukázala, že inflace v eurozóně meziročně vzrostla na 9,1 % nad očekávání 9 %. V pátek v 10 hodin dopoledne se dozvíme finální hodnotu inflace, která nám napoví, co přesně stálo za srpnovým růstem cenové hladiny.
V pátek se rovněž budou zveřejňovat data o vývoji výrobních cen PPI v České republice. Podle analytických odhadů se růst výrobních cen na meziroční bázi mírně zpomalí na 25,7 % ze srpnových 26,8 %. Meziměsíčně se očekává nezměněný vývoj, tedy růst o 0,3 % stejně jako v červenci.
Zdroj: Bloomberg, ČNB
Marek Pokorný
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Americké akcie dnes silně rostly díky technologickým firmám
- Technologický sektor žene americké akcie vzhůru, dolar posiluje
- Stavební výdaje v březnu nečekaně poklesly
- ISM index ve výrobě mírně lepší
- PMI index ve výrobě zaostal za očekáváním
- Horší data z amerického trhu práce
- Zámořské trhy otevřely v zelených číslech: Technologické firmy táhnou trh vzhůru
- Futures na americké akcie solidně rostou
- Kosmetické změny indexů a smíšený závěr
- Americké indexy klesají