Makroekonomický výhled: HDP v eurozóně, maloobchodní tržby a průmyslová produkce v USA
Nejočekávanějšími makroekonomickými ukazateli budou hrubý domácí produkt eurozóny a také vývoj maloobchodních tržeb a průmyslové produkce v USA. Z českých statistik se dočkáme jen PPI.
Česká republika
Jedinou makro událostí tohoto týdne v ČR bude růst výrobních cen. Meziměsíčně se očekává nárůst indexu PPI o 1,2 %, meziročně pak o 27,9 %.
Evropa, Blízký východ, Afrika
Z regionu EMEA se očekává v úterý údaj o britské míře nezaměstnanosti, jež by měla dle dat ke konci června setrvat na 3,8 %. ZEW index očekávání v Německu by měl potvrdit, že důvěra investorů v největší evropskou ekonomiku byla tvrdě zasažena inflací a válkou na Ukrajině. V červenci se index propadl z -28 b. na -53,8 b., což je nejnižší hodnota roku 2011, kdy se Evropa zmítala v dluhové krizi. Nyní by se hodnota měla zlepšit pouze o 1,1 b.
Jak se vyvíjí sezónně očištěný HDP v eurozóně se dozvíme ve středu. Analytici očekávají mezikvartální zvýšení o 0,7 %, meziročně pak o 4 %. Tempo růstu indexu spotřebitelských cen ve Velké Británii za červenec by se mělo opět zvýšit, podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg na meziroční bázi o 9,8 % oproti 9,4 % v červnu. Největším tahounem britské inflace jsou pravděpodobně ceny jídla a služeb.
Ve čtvrtek se dozvíme vývoj inflace v eurozóně. Tempo růstu spotřebitelských cen by mělo dosáhnout 8,9 %, což by značilo zvýšení o 0,3 p.b. v porovnání s červnem.
Pátek přinese data o britských maloobchodních tržbách (očekávání meziměsíčního poklesu o 0,2 %). Analytici Bloomberg odhadují, že se spotřeba v nadcházejících měsících vzhledem k poklesu reálných mezd dostane pod další tlak.
Amerika
Úterní Průmyslová produkce by měla dle analytiků vzrůst za červenec meziměsíčně o 0,3 %. Největší podíl na růstu by měla mít motorová vozidla.
Sledovaný bude také vývoj maloobchodních tržeb, jenž bude zveřejněn ve středu. Analytici očekávají kosmetické meziměsíční zvýšení o 0,1 %. Robustně by měly vzrůst online prodeje, negativně se naopak projeví vysoké ceny paliv a slevy na zbytné zboží (elektronika či nábytek). Na růst zapůsobí rovněž rostoucí ceny jídla.
Trh práce dle analytických odhadů zůstane stále napjatý, i přes očekávání mírného zvýšení počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ten by měl dosáhnout mezitýdenního růstu o 3 tisíce na 265 tisíc. Historicky se však stále jedná o nízké číslo a obavy by podle analytiků vyvolalo až číslo přesahující 300 tisíc. Silný trh práce dle modelu agentury Bloomberg snížil riziko recese v příštích 12 měsících z červencových 38 % na 30 %.
Zdroj: Bloomberg
Michal Fric, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Obchodní den v USA končí bez významnějších pohybů
- Americké indexy mírně ztrácí
- Frankfurtská burza zakončila týden růstem o 0,6 %
- Coinbase reportoval za 1Q výnosy mírně pod očekáváním, objem obchodování retailu klesá
- Pražská burza v pátek rostla, v popředí banky
- Přední americké akciové indexy na začátku obchodování mírně posilují
- Infineon za 2Q dle očekávání, společnost preventivně snížila celoroční výhled kvůli clům
- Americké futures kontrakty mírně posilují
- Výrobce polovodičů TSMC zaznamenal v dubnu meziroční růst tržeb o 48,1 %
- Poskytovatel online obchodů Shopify zaznamenal v 1Q meziroční růst výnosů o 27 %