Erste Group vyčíslila dopady zastavení dodávek ruského plynu na své hospodaření
V případě zastavení dodávek plynu z Ruska by následné dopady na Erste Group měly být zvládnutelné.
V rámci dnešních pololetních hospodářských výsledků a následném konferenčním hovoru se mimo jiné řešily dopady zastavení dodávek ruského plynu do Evropy. Dle Erste by se tato situace projevila poklesem HDP v roce 2023, a to především v Rakousku (-6,5 %), České republice (-6 %) a na Slovensku (-5 %). Na ostatní země by byly dopady mírnější. Nicméně i přes úvodní šok by se situace dala zvládnout, jelikož země si již zajišťují alternativní dodávky plynu z jiných zdrojů. Z důvodu rapidního zhoršení makroekonomických podmínek a případného defaultu individuálních klientů by dle stresového scénáře Erste měly stoupnout náklady na riziko v letošním roce na 90 bazických bodů (aktuálně Erste ve svém výhledu počítá, že náklady na riziko budou v 2022 menší než 20 bazických bodů). V roce 2023 by se náklady na riziko dostaly k 85 bazickým bodům. Jen pro srovnání v roce 2020, kdy naplno udeřila koronavirová krize se rizikové náklady vyšplhaly k 79 bazickým bodům.
I když tato čísla mohou působit velmi negativně, pravděpodobnost, že nastanou je z našeho pohledu relativně malá. Pokud by k tomu však došlo, opatrnostně natvořené opravné položky by se mohly následně opět rozpouštět. To ale jen za předpokladu, že by se nematerializovala všechna rizika spojená s ukončením dodávek zemního plynu. Stejná situace nastala po odeznění počátečního šoku z koronavirové krize. V posledních kvartálech banky výrazně rozpouští natvořené opravné položky a výrazně si tím vylepšují ziskovost.
Konečný dopad na ziskovost bank v případě přerušení dodávek plynu z Ruska bude znám až za několik let. Do té doby se může změnit řada faktorů a výsledný dopad nemusí být zdaleka tak materiální, jak by se nyní mohlo zdát.
Jiří Kostka, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Pražská burza na úvod čtvrteční seance posiluje o více než 0,5 %
- Erste: Keefe Bruyette & Woods zvyšuje cílovou cenu akcií z 86 EUR na 87 EUR
- Erste: Deutsche Bank zvyšuje cílovou cenu ze 72 EUR na 84 EUR
- Erste: Mediobanca zvyšuje cílovou cenu akcií ze 77 EUR na 85 EUR se stávajícím doporučením
- Erste Group: Wood & Company zvyšuje cílovou cenu z 57 EUR na 85,1 EUR
Nejnovější:
- Americké indexy oslabují po Trumpově eskalaci obchodní války
- Pražská burza v závěru týdne odepisovala
- Americké futures kontrakty indikují open v červeném
- Německo: Běžný účet platební bilance v květnu dosáhl přebytku 9,6 mld. EUR
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+2,84 %), měď (-1,58 %) a ropa (+1,13 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,67
- Důležitá změna týkající se zpracování investičních pokynů na americkému trhu dne 18. 7.
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+2,55 %), měď (-1,31 %) a zlato (+0,61 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,65
- Frankfurt v úvodu obchodování odepisuje