Hampl v rozhovoru pro Ekonom mimo jiné o možnosti sektorové daně na banky a energetické společnosti
Člen Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl v rozhovoru pro týdeník Ekonom uvedl, že strukturální schodek ve výši přesahující 200 miliard korun a nepříliš dobře vypadající výhled veřejných financí bude nutné řešit dodatečnými příjmy či razantním snížením výdajů. Jedním ze způsobů by mohlo být uvalení sektorové daně na banky a energetické společnosti.
Obrovský strukturální schodek rozpočtu přes 200 miliard korun by měla vláda dle Hampla řešit tak, že ke každému dodatečnému výdaji najde dodatečné příjmy. Jedná se např. o příjmy vyplývající z ekonomického vývoje (např. vyšší výběr DPH), zmínil také např. příjmy z ČEZ či evropských zdrojů.
Debata o dočasné a přesně mířené sektorové dani uvalené na banky a energetické společnosti je dle Hampla na místě. Jako přirovnání k aktuální situaci v českém bankovním sektoru použil 80. léta minulého století v britské ekonomice. Tehdejší premiérka Margaret Thatcherová zdanila bankám zisky, jejichž zdrojem byly vyšší úrokové sazby brzdící inflaci, nikoli zlepšení služeb pro klienty.
Zdroj: Ekonom
Michal Fric
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Erste: Deutsche Bank zvyšuje cílovou cenu ze 72 EUR na 84 EUR
- Erste: Mediobanca zvyšuje cílovou cenu akcií ze 77 EUR na 85 EUR se stávajícím doporučením
- Dividenda ČEZ v roce 2025 a dalších letech (+komentář analytika)
- ČEZ: Rolls-Royce SMR byl vybrán jako dodavatel malých modulárních reaktorů ve Velké Británii
- Manažerské obchody: V květnu byl aktivní management Monety, Kofoly, Coltu a Footshopu
Nejnovější:
- Frankfurtská burza ve čtvrtek oslabila potřetí v řadě
- V Praze nízká aktivita, index prakticky beze změny
- Vývoj cen komodit: Stříbro (-1,57 %), ropa (+1,14 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,81
- Eurozóna: Stavební výroba v dubnu meziročně vzrostla o 3 %
- Vývoj cen komodit: Stříbro (-1,53 %), měď (-0,99 %), ropa (+0,84 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,63
- Frankfurtská burza zahajuje obchodní seanci poklesem
- Pražská burza v úvodu obchodování nepatrně posiluje
- Akciový výhled