Makroekonomické události pro tento týden: Zveřejní se data o vývoji indexu CPI v ČR, USA a Německu
V průběhu týdne dojde ke zveřejnění dat o vývoji indexu CPI v České republice, USA, Německu, Číně a Rusku. Dále dojde ke zveřejnění dat průzkumu ZEW a průmyslové výroby v Německu a na závěr týdne bude informováno o stavu běžného účtu platební bilance v České republice.
V pondělí dopoledne byla zveřejněna data z České republiky. Nejvíce sledovanými ukazateli jsou průmyslová výroba, která v březnu meziročně vzrostla o 0,3 % při očekávání poklesu o 2,6 %. Rovněž byla zveřejněna i data o nezaměstnanosti, která za měsíc duben byla 3,3 %. V Číně byla zveřejněna data také data o exportu, který v dubnu zaznamenal meziroční nárůst o 3,9 % při očekávání růstu o 2,7 %. V odpoledních hodinách bude oznámen ukazatel velkoobchodních zásob v USA, u kterého se očekává meziměsíční nárůst o 2,3 % stejně jako v minulém období.
V úterý v 9 hodin budou oznámena data o vývoji indexu CPI v České republice za měsíc duben, která jsou za současných podmínek velmi sledovaná. Meziměsíčně se očekává nárůst indexu CPI o 0,9 %, což by bylo méně než za minulý měsíc, kdy došlo k meziměsíčnímu navýšení o 1,7 %. Meziročně se očekává nárůst o 13,3 %, přičemž předchozí hodnota nárůstu byla 12,7 %.
Poté v 11 hodin budou publikována data průzkumu ZEW v Německu. U průzkumu ZEW – index současných podmínek se očekává pokles o 35 b. a u průzkumu ZEW – index očekávání analytici očekávají v průměru pokles o 43,5 b.
Ve středu dopoledne se zveřejní vývoj indexu CPI za duben v Německu. Analytici meziměsíčně očekávají nárůst o 0,8 % a meziročně zvýšení o 7,4 %. Odpoledne se vývoj indexu CPI za duben zveřejní i v USA a Číně. V USA se očekává meziměsíční nárůst indexu CPI o 0,2 % a meziroční nárůst o 8,1 %. V Číně analytici předpokládají meziroční zvýšení indexu CPI za měsíc duben ve výši 1,7 %.
Čtvrteční odpoledne přinese data o nových žádostech o podporu v nezaměstnanosti za březen z USA. Průzkumy odhadují 190 tisíc nových žádostí, přičemž v předchozím období dosáhly na 200 tisíc. Později bude oznámena změna zásob plynu podle EIA k 6. březnu.
V pátek budou zveřejněna data o stavu běžného účtu platební bilance v České republice. Analytici očekávají schodek 9,25 mld. Kč. Následují data z eurozóny o vývoji průmyslové produkce za březen. U té analytici očekávají meziroční pokles o 2 %. Zajímavá budou také reportovaná data o vývoji indexu CPI v Rusku, kde analytici očekávají meziroční nárůst o 18,6 %.
Zdroj: Bloomberg
Libor Král
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- S&P 500 pokračuje v růstu
- Americké indexy posilují
- Index DAX uzavřel týden růstem, výsledky reportoval Airbus a BASF
- Airbus reportoval solidní čísla za 1Q a zachoval svůj výhled
- ČEZ: EDF podala žalobu proti rozhodnutí ÚOHS
- Pražskou burzu na konci týdne táhnul ČEZ se ziskem 7,17 %
- USA: Průmyslové objednávky v březnu vzrostly o 4,3 % při očekávání 4,5 %
- Americké indexy v úvodu v zeleném, trh práce zůstává silný
- Exxon Mobil reportoval očištěný zisk na akcii za 1Q v souladu s očekáváním
- Výsledky Eli Lilly za 1Q dle očekávání, společnost snížila výhled očištěného zisku na akcii