Vladimir Putin chce, aby Evropa platila za plyn v rublech
Evropské ceny zemního plynu stoupají a rubl posiluje poté, co ruský prezident vyzval k platbám v místní měně rublu.
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že chce, aby Ruská federace při obchodech s plynem s evropskými zeměmi a dalšími odběrateli přijímala platby pouze v rublech. Přidal tak nový finanční rozměr k napětí ohledně dodávek energií v době, kdy zuří válka na Ukrajině.
„Rozhodl jsem se zavést soubor opatření k převodu plateb za naše dodávky plynu do nepřátelských zemí,“ řekl Putin na zasedání vlády.
Ceny plynu v Evropě v reakci na oznámení plateb v rublech prudce vzrostly, přičemž evropský regionální benchmark plynu kontrakt na měsíc dopředu TTF vzrostl o 19 %. Ceny ropy typu Brent rovněž vzrostly přibližně o 5 % a dostaly se nad 120 USD za barel. Rusko dodává přibližně 40 % zemního plynu do EU, což je závislost, která vrhá stín na evropskou reakci na válku.
„Poptávka se musí snížit,“ řekl analytik McWilliams. „Pokud budeme žít v tomto světě dotování cen a ochrany spotřebitelů umělým udržováním nízkých cen, což znamená že poptávka zůstane vysoká, směřujeme k obrovské krizi,“ dodal.
Zdroj: The Wall Street Journal
Libor Král
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Zámořské akcie posílily
- Americké akcie v závěru týdne rostou
- Frankfurtská burza zakončila páteční seanci na zelené nule
- SpaceX údajně cílí na ocenění při IPO ve výši nejméně 1,8 bilionu USD
- Pražská burza v závěru týdne zpevňuje
- Wall Street otevírá pátek v zeleném
- Americké futures kontrakty mírně posilují
- USA: Velkoobchodní zásoby v dubnu podle předběžných dat meziměsíčně vzrostly o 0,5 %
- Německo: CPI v květnu dle předběžných dat meziročně vzrostl o 2,6 % při očekávání 2,9 %
- Vývoj cen komodit: Ropa (-1,37 %), zemní plyn (+1,28 %), zlato (+0,57 %)




