Wall Street roste
Americké trhy dnes sice začaly v červených číslech avšak s ubývajícím časem vyhrazeným dnešnímu obchodování se indexy posouvají stále výš. Včerejší zvýšení sazeb FED bylo očekávané a trhy nepřekvapilo. Jako pozitivum se dá brát i jasné nasnačení strategie pro letošní rok, když Jerome Powell řekl, že bude následovat ještě 6 dalších spostupných "hiků" a v případě potřeby mohou postupovat rychleji. Jeho další výroky naznačovaly silnou víru v americkou ekonomiku a brzké snižování nabobtnalé rozvahy. FED ukázal odhodlání strašák jménem inflace zkrotit a to trhy kvitují. I nadále výrazně do nálady na světových trzích promlouvá situace na Ukrajině. Včera se díky opatrným čínským vyjádřením směrem k podpoře mírového řešení konfliktu podařila nebývalá otočka čínských akcií, které rostly o 30-50% z předchozích minim. Dnešní zprávy zatím nic zásadního na tomto poli nepřinesly.
Výnosy vládních dluhopisů dnes stagnují, desetiletý je s výnosem 2,17%. Otočku předvedla ropa, která dnes přidává skoro 8%. V minulých dnes se objevily informace, že významný komoditní broker Trafigura provádí velké margin calls z čehož cena ropy výrazně oslabovala, dnes se vrací zpět.
Právě díky posunu cen komodit vzhůru je nejrůstovějším sektorem energetika spolu se základními materiály. Slabší výkon zatím podávají technologie, avšak rostou též.
Index Dow Jones +0,86 % na 34357,27 b.
S&P 500 +0,98 % na 4400,68 b.
Nasdaq Composite +1,09 % na 13582,93 b.
| Index S&P 500 +0,98 % na 4400,68 b. | |||
|---|---|---|---|
| Nejsilnější sektory S&P | Změna | Nejslabší sektory S&P | Změna |
| Energie | +3 % | Informační technologie | +0,3 % |
| Základní materiály | +1,8 % | Nezbytná spotřeba | +0,7 % |
| Zbytná spotřeba | +1,5 % | Finanční sektor | +0,8 % |
| Nejsilnější akcie S&P | Změna | Nejslabší akcie S&P | Změna |
| Devon Energy Corp (DVN) | +8,0 % | SolarEdge Technologies (SEDG) | -5,9 % |
| Occidental Petroleum Corp (OXY) | +7,3 % | HP (HPQ) | -4,3 % |
| Twitter (TWTR) | +6,1 % | Advanced Micro Devices (AMD) | -3,4 % |
| APA Corp (APA) | +5,9 % | EPAM Systems (EPAM) | -2,5 % |
| Mosaic (MOS) | +5,9 % | Live Nation Entertainment (LYV) | -2,3 % |
Martin Varecha
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Zámořské akcie v závěru týdne posílily
- Americké akcie posilují
- Frankfurtská burza uzavřela páteční seanci růstem
- Pražská burza v závěru týdne rostla
- USA: Spotřebitelská důvěra v srpnu podle předběžných dat na -15,5 b. při očekávání -16,0 b.
- USA: PMI ve službách v srpnu podle předběžných dat na 56,0 b. při očekávání 54,0 b.
- Wall Street otevírá páteční seanci růstem, dluhopisový trh se stabilizuje
- Americké futures indikují otevření trhu v zelených číslech
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+2,21 %), měď (+2,17 %) a zlato (+1,77 %)
- Vývoj měnových párů: Dolar oslabuje vůči CZK o 0,22 % na USD/CZK 20,61




