Boris Johnson navštívil Spojené arabské emiráty a Saudskou Arábii za účelem získání více ropy
Britský premiér jednal jako zástupce Západu poté, co představitelé zemí Perského zálivu nevyslyšeli žádosti amerického prezidenta Bidena o projednání energetické politiky.
Britský předseda vlády Boris Johnson ve středu navštívil Spojené arabské emiráty a Saudskou Arábii, aby doručil výzvu od západních zemí k čerpání více ropy. Západ potřebuje, aby se produkce ropy z Blízkého východu zvýšila. To naznačuje, že se evropské země snaží zbavit ruské ropy a plynu a zároveň zabránit nárůstu účtu za energie pro jejich obyvatele.
Britská vláda uvedla, že se lídři „dohodli na spolupráci v zájmu zachování stability na trhu s energiemi“. Premiér Johnson při jednání uvedl, že „čelíme fundamentálně změněnému světu,“ dodala kancelář předsedy vlády.
Samotná Saudská Arábie může potenciálně stlačit ceny ropy dolů, protože netěží na plnou kapacitu, která činí 12 mil. barelů denně. Současně těží přibližně 10 mil. barelů ropy denně a plné kapacity by mohla dosáhnout do tří měsíců. Ropní analytici tvrdí, že jakýkoliv signál, že je ochotna tak učinit, by pravděpodobně způsobil pokles cen ropy.
Zdroj: The Wall Street Journal
Libor Král
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Index S&P 500 vstupuje do nového týdne růstem, tažen technologiemi
- Wall Street po propadech z pátku roste
- Frankfurtská burza uzavřela pondělní obchodování v červených číslech
- Pražská burza v úvodu týdne končí mírně níže
- Wall Street koriguje páteční ztráty, společnost Campbell’s reportovala výsledky hospodaření
- Manažerské obchody: V květnu byl aktivní manažer Moneta Money Bank
- Google údajně zadal u Intelu objednávku na více než 3 miliony TPU, zájem prý projevuje i NVIDIA
- Americké futures kontrakty v zelených číslech, Nasdaq 100 futures +1,53 %
- Čtvrtletní rebalance indexu PX a PX-START k 22. červnu 2026
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-2,63 %), měď (+1,56 %), ropa (+1,3 %)




