Asijské trhy korigovaly zisky v obavách z amerických sankcí
Trhy v Asii negativně reagovaly na oznámení o rozšíření amerických sankcí, které by nově měly zcela zablokovat import ruské ropy do Spojených států.
Index MSCI Asia Pacific pokračoval ve volatilním vývoji a po počátečním růstu o 0,9 % se nyní pohybuje kolem 0 a setrvává tak v medvědím teritoriu po dřívějším 20% poklesu od nedávných maxim.
Největší propady zaznamenaly společnosti z oblasti zdravotní péče a spotřebitelského sektoru. Naopak růstem v očekávání dražších energií a komodit reagovaly společnosti ze sektoru obnovitelných zdrojů, těžby zlata a ropy.
„Celkový tržní sentiment zůstává křehký v souvislosti s oznámením amerických sankcí na import fosilních paliv z Ruska,“ komentuje situaci na asijském trhu Jun Rong Yeap, stratég IG Asia Pte.
Japonský hrubý domácí produkt ve 4Q podle finálních čísel po sezónním očištění mezikvartálně vzrostl o 1,1 %, čekalo se 1,4 %. Měnová zásoba M2 v únoru meziročně vzrostla 3,6 % při očekávání 3,5 %.
Čínský index spotřebitelských cen CPI v únoru meziročně vzrostl o očekávaných 0,9 %, index cen výrobců PPI o 8,8 % při očekávání 8,6% růstu. Měnový agregát M2 byl meziročně vyšší o 9,6 %.
Japonský Nikkei 225 -0,3 % na 24717,53 b.
Hongkongský Hang Seng -0,67 % na 20627,71 b.
Čínský Shanghai Composite -1,13 % na 3256,3884 b.
Jihokorejský Kospi -1,09 % na 2622,4 b.
Australský S&P/ASX 200 +1,04 % na 7053 b.
Zdroj: Bloomberg
Filip Tedenac
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Širší index S&P 500 uzavírá středeční seanci s mírným ziskem 0,1%.
- Frankfurtská burza klesla v čele s akciemi Bayer
- Index Dow Jones se drží v kladných úrovních.
- Pražská burza navyšovala maxima
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 9. květnu vzrostly o 3454 tis. barelů
- Nvidia a AMD vedou růst amerických akcií na začátku obchodování
- Americké futures kontrakty nepatrně posilují
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-2,14 %), ropa (-1,29 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 22,2
- USA: Index žádostí o hypotéky MBA k 9. květnu vzrostl o 1,1 %