ČEZ v roce 2021 navýšil výrobu z jádra o 2,3 % na 30,7 TWh a mírně tak překonal cíl
ČEZ v roce 2021 ve svých jaderných elektrárnách vyrobil celkem 30,73 TWh elektřiny, což značí meziroční nárůst o slušných 2,3 %. Společnost to dnes oznámila ve své tiskové zprávě.
Vykázaný objem hodnotíme pozitivně, výrobu z jádra přibližující se hranici 31 TWh považujeme za dobrý výkon. Ukazuje to na skutečnost, že se společnosti dařilo vcelku efektivně řídit své nejrentabilnější zdroje energie. ČEZu se tak podařilo mírně překonat svůj cíl posazený na hladinu 30,5 TWh, a to i přesto, že začátkem loňského roku se neplánovaně protáhla odstávka na prvním dukovanském bloku.
Produkce ve výši 30,73 TWh je druhým největším objemem v historii, když výroba v roce 2013 dosáhla 30,75 TWh. Pro srovnání, v posledním období (v letech 2019 a 2020) se objem výroby z jádra pohyboval v blízkosti 30 TWh. Domníváme se, že v letošním roce by mělo být v silách ČEZu minimálně udržet stejnou produkci jako v roce 2021, resp. očekáváme ji mírně vyšší na hladině 30,8 TWh. Dlouhodobým cílem managementu společnosti je posouvat výrobu z jádra k úrovni 31 – 32 TWh, resp. až k hranici 32 TWh.
Jaderné elektrárny jsou pro ČEZ nejdůležitějším výrobním zdrojem. Příspěvek Temelína a Dukovan do celkové očekávané EBITDA za rok 2021 odhadujeme mezi 36 – 37 %, což by indikovalo jejich provozní ziskovost za loňský rok kolem 22 mld. Kč. S výrazně rostoucími cenami elektřiny by celková letošní EBITDA ČEZu mohla podle našich aktuálních odhadů překonat hranici 70 mld. Kč (nárůst z námi předpokládaných téměř 61 mld. Kč za rok 2021). Profitabilita jaderných elektráren by se tak letos mohla pohybovat kolem 30 mld. Kč.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ČEZ: Finální studie proveditelnosti potvrdila realizovatelnost projektu těžby a zpracování lithia
- ČEZ: Trigon Dom Maklerski snižuje cílovou cenu na 910,6 Kč se stálým doporučením „sell“
- Minoritáři ČEZu podali žalobu na stát kvůli windfall tax
- ČEZ: Kepler Cheuvreux zvyšuje cílovou cenu na 990 Kč při stávajícím doporučení „reduce“
- ČEZ: konferenční hovor s managementem
Nejnovější:
- Frankfurtská burza uzavřela pondělní obchodování v kosmetickém poklesu
- Pražská burza v pondělí rostla, v čele Colt
- Wall Street otevírá obchodní týden pozitivně naladěna
- USA: Index aktivity Chicago Fed v září na -0,21 b. při očekávání -0,17 b.
- Paramount Skydance v upravené nabídce na Warner Bros. Discovery garantuje podporu Larryho Ellisona
- Americké futures indikují otevření trhu v plusu
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+2,99 %), stříbro (+2,23 %), ropa (+2,0 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 20,71
- Makroekonomický výhled pro tento týden: Vývoj HDP (USA), spotřebitelská důvěra (ČR, USA),..
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,32




