Frankfurtská burza mazala ztráty z předchozích dní, připsala si téměř 2,5 %
Index DAX uzavřel s růstem o 2,46 % na 15471,93 b.
Evropské akcie ve středu posilovaly, jelikož trhy se vzpamatovávají z prvotního šoku ohledně pátečního ohlášení nové varianty viru Covid-19. Pozitivní sentiment v Evropě i v USA je podpořen kladnými ekonomickými daty a vyjádřením vrchních vědců Světové zdravotnické organizace, že vakcíny nejspíš ochrání proti vážnému průběhu onemocnění variantou koronaviru omicron. Investoři tak znovu získali apetit a snažili se včasnými nákupy těžit z poklesů na trzích v předchozích obchodních dnech.
Index DAX v průběhu dne silně posiloval a částečně tak smazal dřívější ztráty, uzavřel s růstem o 2,46 % na 15471,93 b. Celoevropský index STOXX 600 uzavřel s růstem o 1,72 % na 470,94 b.
V Evropě nejvíce posilovaly akcie napříč všemi hlavními sektory: sektor IT (+3,05 %), spotřební sektor (+2,66 %), sektor energií (+2,57 %), průmyslové firmy (+2,30 %), finance (+2,12 %), materiály (+1,66 %), komunikační služby (+1,23 %), utility (+1,04 %), zdravotnictví (+0,88 %), spotřební zboží (+0,51 %) a nemovitosti (+0,51 %).
Z indexu DAX nejvíce rostly akcie Infineon Technologies (IFX; +5,3 %), Siemens (SIE; +4,6 %), Daimler (DAI; +4,4 %), BMW (BMW; +4,3 %) a Volkswagen (VOW3; +4,1 %). Klesaly převážně farmaceutické a kurýrní společnosti, které v předchozích dnech nabraly zisky. Největší ztráty vykázaly akcie HelloFresh (HFG; -3,9 %), Sartorius (SRT3; -3,1 %), Qiagen (QIA; -2,3 %), Merck (MRK; -1,3 %) a Zalando (ZAL; -1,3 %). Společnost RWE (RWE; +3,16 %) vyhrála dánský tender k výstavbě pobřežní větrné farmy v hodnotě 2,4 mld. USD. Větrná farma má být největší v zemi, projekt je nazván Thor.
| Index DAX +2,46 % na 15471,93 b. | |||
|---|---|---|---|
| Nejsilnější akcie | Změna | Nejslabší akcie | Změna |
| Infineon Technologies (IFX) | +5,3 % | HelloFresh (HFG) | -3,9 % |
| Siemens (SIE) | +4,6 % | Sartorius (SRT3) | -3,1 % |
| Daimler (DAI) | +4,4 % | Qiagen (QIA) | -2,3 % |
| BMW (BMW) | +4,3 % | Merck (MRK) | -1,3 % |
| Volkswagen (VOW3) | +4,1 % | Zalando (ZAL) | -1,3 % |
Zdroj: Bloomberg
Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
Nejnovější:
- USA uzavírá poklesem
- Americké trhy klesají
- Německé akcie na konci týdne klesly
- Costco reportovalo za 2Q, klíčové ukazatele podle analytiků stabilní
- USA: Podnikové zásoby vzrostly v prosinci dle očekávání o 0,1 %
- Pražská burza v závěru týdne klesá
- Americké akcie na začátku obchodování klesají, S&P 500 -1,59 %
- USA: Report z trhu práce – počet pracovních míst mimo zemědělství v únoru nečekaně klesl o 92 tis.
- USA: Maloobchodní tržby v lednu podle předběžných dat klesly o 0,2 % při očekávání poklesu o 0,3 %
- Americké futures kontrakty oslabují, Nasdaq 100 futures -1,39 %




