Sdružení výrobců nápojů oznámilo plán na plošný systém zálohování nápojových PET lahví a plechovek
Výrobci nápojů se sdružili v Iniciativě pro zálohování a v minulém týdnu představili plán na plošný systém zálohování nápojových PET lahví a plechovek, který by měl zajistit podstatně vyšší míru zálohování nápojových obalů.
Výrobci nápojů se sdružili v Iniciativě pro zálohování a představili plán na plošný systém zálohování nápojových PET lahví a plechovek. Zakládajícími členy iniciativy jsou výrobci nápojů Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, Heineken Česká republika, Kofola ČeskoSlovensko, Mattoni 1873 a Plzeňský Prazdroj.
„Současný systém třídění odpadu funguje dobře, recyklace už méně. Je potřeba posunout se o krok dál, od třídění k opravdové recyklaci tak, aby vysbírané materiály mohly být opakovaně používány v uzavřeném koloběhu,“ uvádí Kristýna Havligerová, manažerka vnějších vztahů Iniciativy pro zálohování. „Dnes je sice část vytříděných PET lahví recyklována a znovu použita, velké množství však stále končí na skládce nebo ve spalovnách. Naším cílem je dosáhnout opakované recyklace obalových materiálů, kdy z PET lahve vzniká opět PET lahev a z plechovky opět plechovka,“ vysvětluje Havligerová.
Za každou zakoupenou PET lahev či plechovku zaplatí zákazníci navíc zálohu. Tu si budou moct vyzvednout oproti vrácené lahvi či plechovce v kterékoli prodejně zapojené do systému zálohování v České republice, uvádí tisková zpráva, dle které takový systém zajišťuje až 90% návratnost nápojových obalů.
„Než jsme se rozhodli podpořit zálohování PET lahví a plechovek, hodnotili jsme různé scénáře udržitelného hospodaření s obaly. Zálohování považujeme za nejlepší řešení. Vytřídí se díky tomu více použitých obalů. A hlavně se uzavře systém hospodaření s PET lahvemi a plechovkami. Z použitého obalu se vyrobí nový,“ popisuje Jannis Samaras, předseda představenstva Kofola ČeskoSlovensko.
Zavedení plošného systému zálohování však bude vyžadovat ukotvení v zákoně a následná realizace několika důležitých kroků, mezi které patří výběr administrátora systému státem, nastavení celého systému a osvěta veřejnosti. Dle zkušeností ze zahraničí může přípravná fáze od přijetí příslušného zákona trvat zhruba 2 roky.
Celá čtvrteční tisková zpráva od společnosti Kofola je k dispozici zde. Kofola ke konci léta také oznámila nový projekt vratného skla s názvem Cirkulka.
Akcie společnosti Kofola (BABKOFOL) na pražské burze posilují o 0,61 % na 330,00 Kč, na burze RM-SYSTÉM rostou o 0,30 % na 331,00 Kč.
Zdroj: Kofola, svetbaleni.cz
Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Kofola: Komerční banka zvyšuje cílovou cenu z 402 Kč na 557 Kč při stálém doporučení „Koupit“
- Kofola: konferenční hovor s managementem
- Kofola ČeskoSlovensko: výsledky hospodaření za 3Q 2025
- Kofola ČeskoSlovensko: odhady hospodaření za 3Q 2025
- Pražská burza v úvodu posiluje, výsledky zveřejnily Doosan Škoda Power a VIG, večer reportuje Kofola
Nejnovější:
- Amerika končí týden v červeném
- Technologie pod tlakem
- Frankfurtská burza zakončila týden poklesem
- Pražskou burzu podržel VIG
- Wall Street začíná poslední obchodní seanci v týdnu negativně
- Americké futures kontrakty se obchodují smíšeně
- Německo: Běžný účet platební bilance v říjnu v přebytku 14,8 mld. EUR
- Vývoj cen komodit: Zlato (+1,27 %), pšenice (-0,66 %), měď (-0,62 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 20,67
- Costco reportovalo za 1Q, celkové porovnatelné tržby vzrostly meziročně o 6,4 %




