Makroekonomický výhled: Inflace v ČR a USA, průmyslová produkce v eurozóně
Ve středu se dozvíme meziroční data o inflaci v ČR. Obnovení průmyslové výroby v eurozóně na původní úroveň ohrožují nedostatečné dodávky a zvyšující se náklady v dodavatelském řetězci. V USA se očekává nejrychlejší růst inflace spotřebitelských cen za posledních 30 let. V pátek se v USA budou zveřejňovat data o počtu nově přijatých a končících zaměstnanců. Čekají se také pravděpodobné potíže zaměstnavatelů ohledně obsazování pracovních míst kvůli nedostatku pracovních sil v USA.
V úterý dopoledne se v USA budou zveřejňovat data z indexu cen výrobců (PPI). Podle analytiků z Bloomberg Economics opětovný tlak na krizová místa v dodavatelském řetězci způsobil pokračující tlak na zvyšování cen výrobců. Říjnový index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu by podle nich měl ukázat na napjaté provozní prostředí souběžně s rostoucími cenami výstupů, což představuje riziko jejich přetrvání i v roce 2022.
Michael E Feroli, analytik z JP Morgan Securities předpokládá zvýšení cen výrobců meziročně o 6 %.
Ve středu se v ČR zveřejní meziroční údaje o inflaci. Průměrné očekávání analytiků z platformy Bloomberg je 5,5 %. Nejvyšší odhad má analytik Michal Brožka z Komerční banky, který předpokládá inflaci ve výši 6 %.
Ve středu se rovněž dozvíme údaje o inflaci v USA spolu s počtem žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Zádrhely v dodavatelském řetězci a vyšší ceny energií mohou indikovat nejrychlejší říjnovou spotřebitelskou inflaci od roku 1990. Analytici oslovení agenturou Bloomberg předpokládají meziměsíční růst celkového CPI o 0,7 %, což by odpovídalo meziroční inflaci 5,9 %. V listopadu se podle analytických projekcí může dotknout až 6,4 %, což by znamenalo nejvyšší hodnotu od roku 1982.
Zlepšení na trhu práce se s postupným ústupem delta varianty a vypršení platnosti podpory v nezaměstnanosti zrychlilo. Trh počítá s poklesem nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti na 260 tis.
Ve čtvrtek se budou zveřejňovat čtvrtletní data ohledně HDP ve Velké Británii. Očekává se růst o 1,5 %, což by představovalo pokles z 5,5 % oproti předchozímu čtvrtletí. Podle výhledu analytiků se ekonomika vrátí na předpandemickou úroveň v 1Q 2022.
V asijském regionu se ve čtvrtek budou zveřejňovat data o vývoji výrobních cen PPI v Japonsku. Analytici předpokládají, že se výrobní ceny v říjnu zvýšily kvůli slabšímu jenu a vyšším cenám komodit. Podle jejich odhadu se index cen výrobců meziměsíčně zvýší o 0,4 %, což by znamenalo meziroční růst o 7 %, tedy zrychlení oproti zářijovým 6,3 %.
V pátek v 10 hodin dopoledne se zveřejní data o průmyslové produkci v eurozóně za září. Analytici z Bloomberg Economics tento měsíc očekávají meziměsíční pokles průmyslové výroby přibližně o 0,5 % (po srpnovém poklesu o 1,6 %) kvůli slabému výkonu zejména v Německu. Kdyby se potvrdily analytické odhady a průmyslová produkce tak poklesla o 0,5 %, znamenalo by to mírný pokles aktivity ve 3Q ve srovnání s předchozím čtvrtletím.
V USA se rovněž v pátek dočkáme údajů z dotazníku JOLTS, který má za úkol zjistit údaje o volných pracovních místech a fluktuaci zaměstnanců. Ty by měly ukázat převahu nabízených pracovních míst nad počtem nezaměstnaných.
Zdroj: Bloomberg
Marek Pokorný
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Americké trhy mírně v záporu
- Frankfurtská burza na začátku týdne vzrostla o více něž procento
- Pražská burza mírně ztratila, Komerční banka bez nároku na dividendu klesá o -6,32%
- Akcie Berkshire Hathaway oslabují po Buffettově oznámení odchodu do důchodu
- USA: Index PMI ve službách v dubnu dle konečných dat na 50,8 b. při očekávání 51,2 b.
- Tyson Foods reportoval smíšená čísla za 2Q, segmentu hovězího masa se vede hůře, než trh očekával
- Americké futures kontrakty oslabují, Nasdaq 100 futures -0,95 %
- ON Semiconductor zveřejnila lepší než očekávané výsledky za 1Q
- Berkshire Hathaway v 1Q navýšila hotovost na rekordních 347,7 mld. USD
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+2,78 %), zlato (+2,42 %), ropa (-1,22 %)