Pfizer přichází s pilulkou proti Covid-19 snižující riziko vážného průběhu
Americká společnost Pfizer uvedla, že vyvinula pilulku proti Covid-19, která snižuje riziko hospitalizace či úmrtí u rizikových pacientů o 89 %.
Farmaceutický gigant Pfizer v pátečním prohlášení uvedl, že vzhledem k „ohromující účinnosti“ již nadále nebude přijímat pacienty do klinických studií a co nejdříve plánuje požádat amerického regulátora o souhlas s nouzovým použitím.
Klinické studie se zúčastnilo 1219 nevakcinovaných osob, léčba trvala pět dní. Pouze 0,8 % pacientů, u kterých byla zahájena léčba pilulkou s názvem Paxlovid do tří dnů od počátku onemocnění, vyžadovalo hospitalizaci. Nikdo z nich však nezemřel. Naopak 7 % pacientů, kterým bylo podáno placebo, bylo nutno hospitalizovat či později zemřeli. Podobné výsledky byly dosaženy i při podání pilulky po pěti dnech od počátku onemocnění.
Díky oznámení nového léku akcie Pfizer zaznamenávají nárůst o 7,8 %.
Na trhu se tak objevují dva kandidáti na léčbu Covid-19 v rané fázi onemocnění. Začátkem října oznámily společnosti Merck s partnerem Ridgeback Biotherapeutics obdobný lék, který má snižovat riziko vážného průběhu o polovinu. Akcie amerického Mercku v reakci na oznámení Pfizeru ztrácejí 9 %.
Zdroj: Bloomberg
Michal Fric
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Americké akcie rostou díky sílícím nadějím na ukončení vládního „shutdownu“ v USA
- Pfizer koupí farmaceutickou společnost Metsera za přibližně až 10 mld. USD
- Pfizer reportoval za 3Q a navýšil celoroční výhled, výsledky zastínil konkurenční boj s Novo Nordisk
- Novo Nordisk podal nabídku na koupi společnosti Metsera, o kterou usiluje i Pfizer
- Americké akcie na začátku obchodovaní oscilují kolem nuly
Nejnovější:
- Interní prodej akcií ve SpaceX může výrazně zvýšit účetní čistý zisk společnosti Alphabet
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+2,99 %), měď (+1,33 %), zlato (+1,21 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,29
- Makroekonomický výhled pro tento týden: Zasedání ČNB a ECB, report z trhu práce, CPI (USA),..
- Komerční banka: J&T Banka zvyšuje cílovou cenu na 1 129 Kč při stálém doporučení „hold“
- Eurozóna: Průmyslová výroba v říjnu meziročně vzrostla o 2,0 % při očekávání růstu o 1,9 %
- Vývoj cen komodit: Stříbro (+3,07 %), zlato (+1,2 %), měď (+1,19 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 20,68
- CTP: Degroof Petercam zvyšuje cílovou cenu z 20 na 23 EUR při novém doporučení „buy“
- ČR: Běžný účet platební bilance v říjnu v přebytku 16,83 mld. Kč při očekávání 16,03 mld. Kč




