Asijské akcie klesaly v reakci na růst výnosů amerických dluhopisů
Japonský Nikkei 225 -2,12 % na 29544,29 b.
Hongkongský Hang Seng +0,61 % na 24648,91 b.
Čínský Shanghai Composite -1,5 % na 3548,3643 b.
Jihokorejský Kospi -1,22 % na 3060,27 b.
Australský S&P/ASX 200 -1,08 % na 7196,7 b.
Asijské akcie klesaly v reakci na rostoucí výnosy amerických dluhopisů, v Japonsku probíhaly volby na post premiéra, v nichž zvítězil bývalý ministr zahraničí Fumio Kishida. Nahradí tak premiéra Sugu, který po roce působení složil funkci.
Čínská centrální banka již devátým pracovním dnem pokračuje v pumpování likvidity do finančního systému, uvolnila do oběhu dalších 40 mld. čínských juanů. Od 17. září tyto injekce kumulativně činí 750 mld. juanů. Čína tak chce jednak uspokojit sezónní poptávku po likviditě určenou svátky a regulatorními prověrkami, jednak cílí na uklidnění situace na finančním trhu v souvislosti s dluhovou krizí společnosti Evergrande. Spekuluje se také, že čínská centrální banka sníží požadavky na minimální povinné rezervy.
Čínská vláda se zapojila do krize v realitním sektoru, od společnosti Evergrande odkupuje 20% podíl v bance Shengjing za v přepočtu 1,55 mld. USD. Banka Shengjing požaduje, aby jí Evergrande ze splacených peněz splatila úvěry. V takovém případě prodej podílu banky vládě nebude možné použít na splacení masivního dluhu držitelům dluhopisů Evergrande a vyrovnání závazků s lidmi kupujícími nemovitostmi.
Zdroj: Bloomberg
Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Index S&P 500 klesl o 1,12 %
- V USA vyšší volatilita, indexy klesají
- Frankfurtská burza uzavřela čtvrteční obchodování poklesem
- USA: Zásoby plynu podle EIA k 31. říjnu dosáhly 33 mld. kubických stop
- Americké indexy se obchodují v červeném, výsledková sezóna pokračuje
- Pražská burza zakončila v plusu
- WBD reportovalo výsledky za 3Q, čistý přírůstek předplatitelů zaostal za odhady
- ČEZ: odhady hospodaření za 3Q 2025
- Americké futures kontrakty se obchodují na zelené nule
- ČR: ČNB ponechala 2T repo sazbu na 3,5 %




