Česká zbrojovka Group: odhady hospodaření za 1H 2021 (doplnění o tržní konsensus)
Výrobce zbraní Česká zbrojovka Group (CZG) ve středu 29. září před otevřením trhu oznámí výsledky hospodaření za první letošní pololetí. Konferenční hovor s managementem společnosti bude následovat od 16h.
Odhady hospodaření za 1H 2021 | ||||
---|---|---|---|---|
mil. Kč | 1H 2021 | Konsensus trhu* | 1H 2020 |
y/y |
Výnosy | 4532 | 4605 | 3363 | 34,8% |
EBITDA | 952 | 963 | 875 | 8,8% |
EBIT | 715 | 723 | 676 | 5,8% |
Čistý zisk |
586 | 583 | 382 | 53,4% |
Zisk na akcii (Kč) |
17,4 | - | 11,3 | 53,4% |
*medián podle průzkumu CZG
Silný první kvartál a již částečný příspěvek ze strany amerického Coltu, to budou podle našeho názoru hlavní vlivy, kvůli kterým CZG za první letošní pololetí vykáže meziroční růsty na všech úrovních hospodaření.
Byť dynamika amerického trhu se zbraněmi v letošním 2Q již zřejmě nebyla tak výrazná jako v 1Q, tak za celé 1H 2021 by měl být trh USA nadále hlavním tahounem hospodaření České zbrojovky. Bez Coltu očekáváme meziroční nárůst tržeb z USA o cca 14 % na 2662 mil. Kč, pokud přičteme námi odhadovaný příspěvek Coltu kolem 600 mil. Kč, pak výnosy z amerického trhu by se za celé první pololetí mohly pohybovat poblíž 3260 mil. Kč.
Loňská covidová vlna a s tím související tehdejší jarní tvrdý lockdown evropské ekonomiky výrazně brzdila odbyt do zemí EU. To by se letos opakovat nemělo, a tak prodeje do Evropy by měly v 1H 2021 zaznamenat oživení s pozitivním dopadem do tržeb, které predikujeme o 48 % výše na úrovni 421 mil. Kč. Pokračující slušnou poptávku po zbraních nadále očekáváme z rozvojových regionů jako jsou Afrika a Asie, kde CZG bude pravděpodobně i ve 2Q 2021 těžit z větších dodávek ozbrojeným složkám. Tržby z těchto dvou regionů by tak dle našich odhadů mohly zaznamenat výraznější posun z loňských 320 mil. Kč na hladinu kolem 587 mil. Kč. Vývoj na tuzemském trhu bude ve 2Q 2021 zřejmě nadále umírněný s mezikvartálně obdobnými tržbami kolem 60 mil. Kč. Na meziroční bázi pak za celé první letošní pololetí očekáváme pokles z loňských 308 mil. Kč na cca 116 mil. Kč, když v loňském 2Q byl zaznamenám mimořádně pozitivní výkyv s tržbami ve výši 247 mil. Kč. Výraznější zlepšení tuzemských prodejů by mělo přijít až ve druhém pololetí s náběhem kontraktu na dodávku zbraní české armádě.
Byť druhý letošní kvartál pravděpodobně nebude tak výrazný jako letošní 1Q, resp. loňský 2Q, tak celkově za první pololetí Česká zbrojovka zřejmě udrží pozitivní trend hospodaření. Výnosy za 1H 2021 tedy podle našich predikcí zaznamenají téměř 35% meziroční růst na 4532 mil. Kč, což by mohlo indikovat posun EBITDA zisku z loňských 875 mil. Kč na 952 mil. Kč (y/y +8,8 %). Na úrovni čistého zisku pak za první letošní pololetí vidíme výraznější meziroční posun z úrovně 382 mil. Kč na 586 mil. Kč, když loni byla finanční část výsledovky silně negativně ovlivněna necashovými kurzovými ztrátami danými významnější depreciací koruny.
Očekáváme, že management CZG nebude mít důvod měnit letošní výhled tržeb, resp. EBITDA v rozmezí 10340 – 10640 mil. Kč, resp. 1990 – 2190 mil. Kč, a že ponechá indikaci horní hrany rozpětí. To překonává naši dosavadní predikci posazenou poblíž hranice 10000 mil. Kč, resp. ve výši 2016 mil. Kč, což je způsobeno jak dřívějším začleněním Coltu do skupiny CZG, tak i silnou dynamikou amerického zbrojního trhu z počátku letošního roku.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Pražská burza na začátku týdne nepatrně oslabuje, Karo Leather reportovalo hospodářské výsledky
- Colt CZ: Trump hrozí zavedením 50% cel na dovoz zboží z EU
- Colt CZ oznámil záměr uspořádat valnou hromadu mimo zasedání
- Colt CZ: konferenční hovor s managementem
- Pražská burza v úvodu zaznamenává pokles, výsledky oznámily Colt CZ, Kofola a Doosan Škoda Power
Nejnovější:
- Akcie na americké burze připsaly více jak procento
- Americké akcie v zeleném
- Frankfurtská burza uzavírá dnešní seanci na červené nule
- Wall Street v úvodu páteční seance posiluje, výsledky reportoval Broadcom a Lululemon
- Pražská burza končí týden růstem
- Americké futures kontrakty posilují, Nasdaq 100 futures +0,89 %
- Vývoj cen komodit: Stříbro +1,83 % na 36,46 USD za unci
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,72
- USA: Report z trhu práce - v květnu vzniklo 139 tisíc pracovních míst, očekáváno bylo 126 tisíc
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+1,82 %), měď (-1,39 %), stříbro (+1,26 %)