Vysoké ceny plynu donutily výrobce hnojiv pozastavit výrobu ve Spojeném království
Evropská energetická krize, donutila výrobce hnojiv k uzavření dvou poboček v UK, což je prvním znamením vlivu rekordních cen plynu a energií na dané regiony, kde dochází ke zpomalení ekonomického zotavení.
Evropa se potýká s extrémním nedostatkem energií, kdy ceny plynu a elektrické energie dosahují každým dnem rekordních čísel. Evropě dochází čas k doplnění skladovacích prostorů před začátkem zimy. Hlavní dodavatelé, Rusko a Norsko jsou limitovaní a bojuje se také o dodávky zkapalněného zemního plynu, přičemž Asie skupuje náklady, aby pokryla vlastní potřebu. Nejistoty ohledně schopnosti Ruska zajistit Evropu se objevují čím dál více, protože tím Rusko riskuje vlastní nedostatek a teploty budou dle předpovědi v dalších dvou týdnech pod normálem.
Stoupající ceny zvyšují rizika výpadků elektřiny během zimy, uvedla bankovní společnost Goldman Sachs. Výpadky pošlou pravděpodobně ceny energií ještě výše, což zvyšuje obavy inflace a přidává k rostoucím nákladům podniky, které již teď mají problémy s rostoucími cenami materiálů.
„Nemůžeme být překvapeni, že uvidíme stagnaci výroby dusíku a chemikálií napříč Evropou v příštích dnech, dokud se ceny plynu nesníží,“ uvedl v reportu Joel Jackson, analytik společnosti BMO Capital Markets.
Výrobce a distributor zemědělských hnojiv CF Industries Holdings Inc. oznámil ve středu, že pozastavuje operace ve výrobních komplexech Billingham a Ince z důvodu vysokých cen plynu a nepodal odhad ohledně znovuotevření. CF podnikl nejvíce dramatický krok ze všech společností operujících ve stejném regionu, nicméně i další varují před následky.
Dále přední francouzský výrobce cukru, Tereos, varoval před velkým zvýšením produkčních nákladů v návaznosti na vyšší ceny plynu.
Zdroj: Bloomberg
Lucie Bedrníková, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- S&P 500 odepsal čtvrt procenta
- Indexy v USA klesají
- Německé akcie korigovaly zisky z minulého týdne
- Pražská burza klesala, akcie CSG odevzdaly zisky posledních dnů
- Wall Street v úvodu týdne oslabuje
- Eli Lilly plánuje převzetí Kelonia Therapeutics až za 7 mld. USD
- ČEZ se státem podepíše memorandum o malých modulárních reaktorech
- Americké futures kontrakty odepisují
- Vývoj cen komodit: Ropa (+5,48 %), stříbro (-2,38 %), zemní plyn (+2,17 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 20,65




