Nvidia: Akvizice Arm v ohrožení, britští regulátoři žádají o důkladnější prošetření dohody
Dohoda technologického giganta Nvidia o akvizici designéra čipů Arm je v ohrožení hlubšího regulatorního šetření ze strany britských regulátorů, musí také ještě projít několikaměsíčním schvalovacím procesem EU, zrušením dohody hrozí Velká Británie i z bezpečnostních důvodů. Nvidia v uskutečnění akvizice věří.
Britští regulátoři žádají delší a důkladnější prošetření potenciální akvizice designéra a vývojáře čipů Arm společností Nvidia. Britský regulatorní úřad pro ochranu spravedlivé hospodářské soutěže Competition and Markets Authority (CMA) v prohlášení vyjádřil obavy, že uskutečnění akvizice by Nvidii poskytlo příliš velkou kontrolu nad čipy využívanými datovými centry, chytrými zařízeními a videoherními konzolemi.
Prodloužený regulatorní výzkum potenciální akvizice by mohl ohrozit uzavření dohody o jejím uskutečnění, původní cíl společnosti Nvidia o uzavření dohody již v březnu roku 2022 se dle Bloombergu zdá již nyní být nepravděpodobný. Nvidia totiž stále nezažádala souhlas Evropské unie, jejíž prodloužené hodnocení dohody může trvat alespoň pět měsíců.
O případném hlubším šetření od CMA rozhodne státní tajemník pro digitální technologie Oliver Dowden. Nezávisle na tomto rozhodnutí Dowden také zvažuje, zda by neměla být akviziční dohoda zcela zablokována na základě možného ohrožení národní bezpečnosti. Dle nejmenované informované osoby se Velká Británie přiklání k vetování dohody, uvedl Bloomberg dříve v tomto měsíci.
Vyjádření Nvidia a názor analytika Bloombergu
Nvidia „se těší na příležitost adresovat prvotní názory CMA a vyřešit jakékoli obavy, které by vláda mohla mít,“ stojí emailovém v prohlášení Nvidia. „Jsme si nadále jisti, že tato transakce bude přínosná pro společnost Arm, její licence, konkurenci a Velkou Británii,“ uvádí prohlášení.
Dle analytika Bloombergu Aitora Ortize je regulatorní souhlas s akvizicí možný, pokud se obě společnosti dohodnou na komplexnějších podmínkách dohody, které by vyřešily obavy regulátorů. „Analýza CMA dává Dowdenovi výbornou příležitost posunout záležitost do druhé fáze, aniž by zatím učinil rozhodnutí na základě národní bezpečnosti,“ uvedl Ortiz.
Obavy konkurence
Záměr Nvidia koupit Arm od jejího nynějšího japonského vlastníka SoftBank Group od počátečního oznámení vzbuzuje antimonopolní obavy ze strany konkurence jako Qualcomm či Google. Obavy se týkají možnosti, že Nvidia získá kontrolu nad licencemi k zásadním technologiím v oblasti výroby čipů.
Společnost Arm dosud zůstávala neutrálním dodavatelem návrhů technologií a licencí pro široké spektrum společností v technologickém sektoru, mnoho z těchto firem si přitom konkuruje. Současný vlastník Arm, SoftBank, který společnost koupil v roce 2016, tuto neutralitu zachovává.
Akcie společnosti Nvidia na NASDAQ rostou o 3,17 % na 204,26 USD.
Zdroj: Bloomberg
Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Americké akcie zaznamenávají mírný pokles poté, co agentura Moody's snížila úvěrové hodnocení USA
- Nvidia otevře svůj AI ekosystém konkurenčním čipům
- Nvidia a AMD vedou růst amerických akcií na začátku obchodování
- Sektor polovodičů táhne americké akciové indexy dolů
- Nvidia varuje, že zákaz vývozu čipů do Číny povede k odpisu 5,5 miliardy dolarů
Nejnovější:
- Americké indexy uzavírají v kosmetickém zisku
- Smíšené obchodování v USA
- Frankfurtská burza na začátku týdne posílila
- Pražskou burzu stáhly níže finanční emise
- EU se dohodla na fondu ve výši 150 miliard eur pro posílení obrany
- Americké akcie zaznamenávají mírný pokles poté, co agentura Moody's snížila úvěrové hodnocení USA
- USA: Index předstihových ukazatelů v dubnu poklesl o 1 % při očekávání -0,9 %
- Americké futures kontrakty oslabují, Nasdaq 100 futures -1,39 %
- ČEZ: KHNP v nejbližších dnech podá kasační stížnost kvůli dostavbě Dukovan
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-2,82 %), zlato (+1,83 %), stříbro (+1,24 %)