Asijsko-pacifickým indexům se převážně dařilo, v Číně akcie klesaly
Asijské akcie během úterního obchodování zaznamenaly převážně zisky. Investoři očekávající data o inflaci poslali americké futures směrem dolů.
Z asijsko-pacifických zemí klesaly akcie v Číně z důvodu obav o finanční zdraví hlavního, státem vlastněného správce dluhů Huarong Asset Management. Obavy o finanční zdraví společnosti vzplanuly poté, co se společnost rozhodla posunout původní termín zveřejnění finančních výsledků. Ceny jeho dluhopisů sestoupaly k rekordním minimům.
Podle dat se obchod Číny zvýšil i přes to, že březnový export nenaplnil očekávání analytiků na průměrné úrovni 28,6% meziročního růstu (v měně CNY) – vzrostl o 20,7 %. Import měřený v CNY vzrostl v březnu meziročně nad očekávání o 27,7 %. Obchodní bilance v březnu skončila v přebytku v přepočtu 13,80 mld. USD, očekáván byl přebytek 52 mld. USD.
Peněžní zásoba M2 vzrostla v Japonsku březnu meziročně o 9,7 % při očekávání 9,5% růstu. Peněžní zásoba M3 zaznamenala 8,1% meziroční nárůst, což je hodnota téměř v souladu s očekáváním.
Japonský Nikkei 225 +0,72 % na 29751,61 b.
Hongkongský Hang Seng +0,32 % na 28543,8 b.
Čínský Shanghai Composite -0,48 % na 3396,47 b.
Jihokorejský Kospi +1,07 % na 3169,08 b.
Australský S&P/ASX 200 +0,04 % na 6976,9 b.
Zdroj: Bloomberg
Michal Fric
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- USA: V srpnu index výrobní aktivity filadelfského Fedu dosáhl -0,3 b. při očekávání 6,5 b.
- USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti k 16. srpnu na 235 tis. při očekávání 225 tis.
- Americké futures kontrakty oslabují
- Walmart ve 2Q překonal očekávání na straně tržeb, avšak ziskovost nedosáhla konsensu Wall Street
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+1,13 %), pšenice (+0,95 %), kukuřice (+0,68 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,53
- Nordson zveřejnil výsledky za 3Q nad očekáváním a potvrdil celoroční výhled
- Eurozóna: Stavební výroba v červnu meziročně vzrostla o 1,7 %
- Vývoj cen komodit: Ropa (+0,94 %), pšenice (+0,85 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,05