ČEZ chystá nejpozději po topné sezóně 2022-2023 odstavit tři uhelné bloky
Skupina ČEZ oznámila, že na konci roku 2022 nebo po konci topné sezóny 2022-2023 odstaví tři uhelné bloky Elektrárny Dětmarovice o celkovém výkonu 600 MW. Nahradit by je měly výkonné kogenerační jednotky, které umožňují společnou výrobu elektřiny a tepla z plynu.
Nahrazení uhelných bloků kogeneračními jednotkami znamená kromě ekologičnosti i finanční úsporu, jelikož účinnost přeměny energie činí přes 90 %. Celkem by se mělo jednat o vybudování 4 jednotek o celkovém výkonu 45 MW.
„Evropa stále rychleji směřuje k bezemisní energetice. Skupina ČEZ udělala v tomto další významný krok, už v minulosti jsme emise výrazně snížili a letos očekáváme další pokles o více než 12 procent,“ řekl ředitel divize klasická energetika a člen představenstva ČEZ Ladislav Štěpánek.
Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a člen uhelné komise Jakub Unucka se vyjádřil následovně: „Konec spalování uhlí pro energetické účely je přirozený proces, který musel nastat i v našem kraji. Ale samozřejmě v tom musíme postupovat koncepčně, nemůžeme ze dne na den odstavit lidi ve městech od zásobování teplem. Jsem proto rád, že ČEZ postupuje v tomto směru promyšleně a zodpovědně.“
Elektrárna Dětmarovice je největší klasickou uhelnou elektrárnou na území Moravskoslezského kraje i v rámci celé Moravy. Spaluje černé uhlí, z něhož vyrábí elektřinu a teplo, kterým zásobuje především domácnosti a firmy v Bohumíně a v Orlové.
Celá zpráva je k dispozici po kliknutí zde.
Zdroj: ČEZ
Michal Fric
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
Nejnovější:
- USA: Zásoby plynu podle EIA k 21. srpnu vzrostly o 15 mld. kubických stop
- Wall Street v úvodu posiluje, technologické tituly podpořil výhled Nvidie
- Americké futures kontrakty se obchodují smíšeně
- USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti k 22. srpnu na 203 tis. při očekávání 208 tis.
- USA: Velkoobchodní zásoby v červenci podle předběžných dat meziměsíčně vzrostly o 1,3 %
- CrowdStrike překonal odhady za 2Q a zvýšil celoroční výhled
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+0,94 %), pšenice (+0,84 %), meď (-0,67 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,14
- Eurozóna: Peněžní zásoba M3 v červenci meziročně vzrostla o 3,4 % při očekávaní růstu o 3,5 %
- Nvidia překonala odhady za 2Q a představila silnější výhled tržeb




