Wall Street slušně posiluje, růstový kolík převzaly technologie
Americké akciové indexy vykazují ve čtvrteční seanci solidní zisky v čele s technologiemi, když referenční Nasdaq posiluje o 2,6% přes hladinu 13400 bodů. Širší index S&P500 přidává necelých 1,5%, umírněný zisk 1% registruje tradiční index Dow Jones. Dnešním pohybem tak Dow Jones i S&P500 orazítkovaly nová historická maxima, Nasdaq po relativně silnější předchozí korekci prozatím setrvává hlouběji pod únorovými maximy nad hladinou 14000 bodů.
Trhům a především pak technologiím pomáhá relativní stabilizace tržních výnosů, které se v uplynulých týdnech významně posunuly vzhůru při růstu inflačních očekávání. Po včerejším zveřejnění inflačních dat za únor v souladu s projekcemi tržní obavy z rostoucích cen mírně ochably. Podpůrně též dnes působí oznámení čínské polovodičové asociace (CSIA) o vytvoření pracovní skupiny s americkým protějškem s cílem kooperovat na poli čipů v oblasti obchodu, logistiky či bezpečnosti. Po letech tenze (nejen) v tomto odvětví mezi USA a Číny tak na trh přichází opačná rétorika.
Pozitivně také dnes vyzněla data z trhu práce, když nové žádosti o dávky v nezaměstnanosti dosáhly nejnižší úrovně od listopadu.
Všechny segmenty indexu S&P500 dnes zpevňují. Nejlepší výkonnost na pozadí rally Nasdaqu logicky vykazují informační technologie (+2,4%), doprovázené komunikačními službami (+2,2%). Nejhůře si pak stojí banky, registrující zelenou nulu.
Bezpečné přístavy dnes prochází smíšeným vývojem. Drahé kovy lehce ztrácí, když stříbro oslabuje o 0,3% na 26,13 USD/oz, zlato o 0,2% na 1723,5 USD/oz. Dluhopisy pak mírně rostou u kratších splatností, u delších naopak lehce oslabují. Výnos 10letého vládního bondu nicméně roste jen nepatrně ze včerejších 1,518 na 1,522%. Po výnosové eskalaci od začátku roku ale bude dále důležité sledovat vývoj tržních sazeb, na něž jsou nyní akciové trhy více citlivé.
Ze zajímavých individuálních pohybů S&P500 konstituentů dnes na růstové straně vyniká známý těžař mědi Freeport-McMoRan (FCX +7,2%), patrně na pozadí očekávání analytiků Bloombergu ohledně možného brzkého zvýšení kreditního ratingu firmy díky zlepšeným metrikám. Naopak nejvíce dnes oslabuje konglomerát General Electric (GE), navazující na včerejší 5,4% pokles, po oznámených číslech a významných změnách uvnitř firmy, které analytiky příliš nenadchly. O téměř 7% pak klesají akcie softwarové spol. Oracle (ORCL) po slabém výhledu.
Index S&P 500 +1,36 % na 3951,95 b. | |||
---|---|---|---|
Nejsilnější sektory S&P | Změna | Nejslabší sektory S&P | Změna |
Informační technologie | +2,4 % | Finanční sektor | 0 % |
Komunikační služby | +2,2 % | Průmysl | +0,3 % |
Reality | +2 % | Energie | +0,3 % |
Nejsilnější akcie S&P | Změna | Nejslabší akcie S&P | Změna |
Freeport-McMoRan (FCX) | +7,2 % | General Electric (GE) | -8,2 % |
Enphase Energy (ENPH) | +6,7 % | Oracle Corp (ORCL) | -6,7 % |
Etsy (ETSY) | +6,4 % | Westrock (WRK) | -3,1 % |
Xilinx (XLNX) | +6,4 % | BorgWarner (BWA) | -3,0 % |
ServiceNow (NOW) | +6,3 % | AmerisourceBergen Corp (ABC) | -2,5 % |
Lamač David, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Oracle ve 3Q mírně pod očekáváním, zbývající nasmlouvané závazky vzrostly o 63 % na 130 mld. USD
- Americké akcie v úvodu posilují, Oracle pokračuje v růstu po oznámení projektu „Stargate"
- Pokračující optimismus na Wall Street
- Oracle reportuje výsledky za 2Q, které nenaplnily očekávání
- Smíšený vývoj na Wall Street
Nejnovější:
- S&P 500 pokračuje v růstu
- Americké indexy posilují
- Index DAX uzavřel týden růstem, výsledky reportoval Airbus a BASF
- Airbus reportoval solidní čísla za 1Q a zachoval svůj výhled
- ČEZ: EDF podala žalobu proti rozhodnutí ÚOHS
- Pražskou burzu na konci týdne táhnul ČEZ se ziskem 7,17 %
- USA: Průmyslové objednávky v březnu vzrostly o 4,3 % při očekávání 4,5 %
- Americké indexy v úvodu v zeleném, trh práce zůstává silný
- Exxon Mobil reportoval očištěný zisk na akcii za 1Q v souladu s očekáváním
- Výsledky Eli Lilly za 1Q dle očekávání, společnost snížila výhled očištěného zisku na akcii