Index S&P 500 opět posouvá svá historická maxima.
Index Dow Jones +0,62 % na 30069,79 b. Index S&P 500 +0,18 % na 3675,52 b. Index Nasdaq Composite +0,45 % na 12404,92 b.
Ve čtvrteční seanci americké trhy posilují a index Dow Jones pokořil hranici 30 000 bodů a přidává 0,62% a širší index S&P 500 zatím překonává historická maxima a posiluje o 0,18%. Americké akciové trhy jsou zatím pozitivně naladěny a dostupnost vakcín proti koronaviru se pomalu stává realitou a tak strach trhů z tohoto faktoru se pomalu snižuje. Jen republikáni a demokraté se v Kongresu stále nemohou shodnout na novém balíku opatření na podporu americké ekonomiky. , která je v současné době zatížena pandemií koronaviru..Dolar na páru s eurem tak zatím oslabuje o 0,29% a dostává se k úrovni 1,2149 USD/EUR.
V centru dění je také lehká ropa WTI, která se pohybuje v kladných a lehce přidává 0,15% a dostává se k úrovni 45,4 USD/barel. S cenou ropy může ještě zahýbat případný neúspěch v jednání kartelu OPEC. Trhy sází na to, že dojde k prodloužení platnosti letošních rozsáhlých škrtů v těžbě ropy i pro období prvního čtvrtletí 2021. V naději na prodloužení těchto škrtu se tak daří akciím těžařské společnosti Apache Corporation ( APA ), které se posunují výš o necelých 3,5% a hned v závěsu se pohybují akcie konkurenční společnosti Occidental Petroleum ( OXY ), jež přidávají na své tržní hodnotě 3,5% a podobně si vedou také akcie Marathon Oil Petroleum ( MRO ), které se posouvají výš o 3,2%. za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžní techniky Schlumberger ( SLB ), které se také pohybují v ziskové rovině s nárůstem cca 2,9% a také jeho velký konkurent akcie Halliburtonu ( HAL ) nejsou pozadu a na své tržní hodnotě si připisují cca 2,9%.
Oslabující dolar dnes pomáhá žlutému kovu, který si připisuje necelých 0,5% a zlato se tak dostává k úrovni 1 838 USD/Troy. unci. I když zlato roste, tak se investoři odklánějí od bezpečných přístavů, protože dávají přednost rizikovějším aktivům s vyšším zhodnocením. Na tuto situaci doplácí akcie největšího kanadského těžaře Barrick Gold Corp. ) GOLD ), které ztrácí cca 1,5% a také akcie konkurenční společnosti Newmont Corp. ( NEM ), které se pohybují níž o 0,5%. Za zmínku stojí také akcie známého těžaře žlutého kovu Eldorado Gold Corp. ( EGO ), které se pohybují také v červeném se ztrátou 1,8%.
Na růstové vlně se dnes vezou akcie známého amerického výrobce letadel Boeing ( BA ), kde společnost již provedla svůj prezentační let se zástupci médií s letadlem typu 737 MAX a to po zákazu jejich provozu. Zkušební let byl proveden prostřednictvím aerolinek American Airlines ( AAL ) a již se plánuje, že první komerční let by se měl uskutečnit 29.12. ještě v tomto roce. Po úspěšném zkušebním letu se akcie Boeingu ( BA ) těší zájmu investorů a rostou o cca 7,7% a také akcie amerických aerolinek American Airlines ( AAL ), jejichž prostřednictvím byl let uskutečněn se rovněž těší vyššímu zájmu investorů a na své tržní hodnotě posilují o více než 10%.
Poměrně slušně si také vedou akcie provozovatele výletních lodí Norwegian Cruise Line Holdings ( NCLH ), které se pohybují silnější o více než 9% a také jeho konkurent akcie Carnival Corporation ( CCL ) si připisují zisk cca 9%
Index S&P 500 +0,18 % na 3675,52 b. | |||
---|---|---|---|
Nejsilnější sektory S&P | Změna | Nejslabší sektory S&P | Změna |
Energie | +2,2 % | Utility | -0,9 % |
Průmysl | +1 % | Zdravotní péče | -0,2 % |
Reality | +0,9 % | Komunikační služby | -0,2 % |
Nejsilnější akcie S&P | Změna | Nejslabší akcie S&P | Změna |
American Airlines Group (AAL) | +10 % | Kroger (KR) | -4,8 % |
Carnival Corp (CCL) | +9,0 % | Cabot Oil & Gas Corp (COG) | -3,9 % |
Norwegian Cruise Line Holdings (NCLH) | +9,0 % | Nasdaq (NDAQ) | -3,6 % |
Ralph Lauren Corp (RL) | +8,2 % | DaVita (DVA) | -3,1 % |
PVH Corp (PVH) | +8,1 % | Cboe Global Markets (CBOE) | -2,3 % |
Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- S&P 500 pokračuje v růstu
- Americké indexy posilují
- Index DAX uzavřel týden růstem, výsledky reportoval Airbus a BASF
- Airbus reportoval solidní čísla za 1Q a zachoval svůj výhled
- ČEZ: EDF podala žalobu proti rozhodnutí ÚOHS
- Pražskou burzu na konci týdne táhnul ČEZ se ziskem 7,17 %
- USA: Průmyslové objednávky v březnu vzrostly o 4,3 % při očekávání 4,5 %
- Americké indexy v úvodu v zeleném, trh práce zůstává silný
- Exxon Mobil reportoval očištěný zisk na akcii za 1Q v souladu s očekáváním
- Výsledky Eli Lilly za 1Q dle očekávání, společnost snížila výhled očištěného zisku na akcii