Vláda zpřísňuje opatření vůči gastro segmentu, výhled hospodaření Kofoly by to však ohrozit nemělo
Se zhoršující se epidemiologickou situací včera česká vláda přišla s dalšími restriktivními opatřeními pro segment HoReCa (restaurační zařízení, gastro). Již dříve přijaté omezení (od 24. září musely restaurace na 14 dní zkrátit provozní dobu do 22h) se od dnešního dne rozšiřuje, konkrétně provozní doba gastro segmentu se omezuje do osmé hodiny večerní. Doba trvání této restrikce je naplánována opět na dva týdny. Obdobná opatření se od začátku října zavádí i na Slovensku.
Gastro segment se tak počátkem podzimu opět dostává pod tlak, což obecně není příznivou zprávou pro výrobce nápojů. Jelikož se zatím jedná o omezení ve večerních hodinách, tak větší dopad to podle našeho názoru bude mít na producenty alkoholických nápojů. Vliv do hospodaření Kofoly podle našich odhadů zatím nebude nijak výrazný. Čistě podle propočtů, kdy bereme v potaz podíl HoReCa na celkových tržbách Kofoly, resp. provedeme přepočet na otevírací hodiny restaurací (a započítáme rovněž negativní efekt do UGO barů a salaterií), nám vychází nepříznivý dopad do tržeb, resp. EBITDA poblíž 27 mil. Kč, resp. kolem 10 mil. Kč. Je třeba brát v potaz, že kvůli koronavirové situaci budou lidé obezřetnější, což se zřejmě projeví do nižší návštěvnosti gastro zařízení i během dne. Na druhou stranu předpokládáme pokračující snahu Kofoly o úsporná opatření. Námi nastíněná hranice 10 mil. Kč by tak podle našeho názoru neměla být výrazněji překročena.
Z pohledu Kofoly je zásadní, že (zatím) nedochází k úplnému uzavření HoReCa jako tomu bylo v jarních měsících. Kofola do jisté míry počítá s obtížnějším 4Q 2020, a výše uvedená restriktivní omezení by měly zapadat do předpokladů managementu společnosti. Domníváme se tedy, že v polovině září vylepšený letošní výhled EBITDA v rozmezí 950 – 1000 mil. Kč by neměl být nynější situací ohrožen. Prezentovaný pozitivní náhled managementu na proběhlou letní sezónu podle našich odhadů indikuje velmi slušný EBITDA zisk za 3Q 2020 v blízkosti 400 mil. Kč. To by mohlo kompenzovat složitější závěr roku, když podle našich prvních odhadů vidíme provozní ziskovost spíše blíže hranici 200 mil. Kč (pokles z 259 mil. Kč vykázaných ve 4Q 2019). Zatím tak nemáme důvod měnit náš pohled na celoroční EBITDA, kterou predikujeme poblíž hranice 950 mil. Kč. Tím pádem by zatím neměla být ohrožena ani navrhovaná letošní dividenda ve výši 13,50 Kč na akcii.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Manažerské obchody: V březnu se obchodovalo v Kofole, Primocu, ČEZu a Coltu
- Kofola oznámila akvizici Aso Vending, slovenského lídra v nápojových a jídelních automatech
- Kofola ČeskoSlovensko: výsledky hospodaření za rok 2024
- Kofola ČeskoSlovensko: odhady hospodaření za rok 2024
- Snižujeme doporučení na akcie Kofoly z „koupit“ na „držet“, cílovou cenu potvrzujeme na 410 Kč
Nejnovější:
- Zámoří uzavřelo se zisky
- Wall Street opět září
- Index DAX v pátek posílil
- Boeing je údajně blízko dohodě s ministerstvem spravedlnosti v případu pádu dvou letadel
- Komerční banka: JPMorgan snižuje cílovou cenu z 970 Kč na 950 Kč se stávajícím doporučením
- Americké indexy otevírají páteční seanci v zeleném, výsledky reportoval Applied Materials
- Pražská burza v pátek rostla
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan dosáhl v květnu dle předběžných dat 50,8 b.
- Applied Materials reportovaly výsledky za 2Q, výhled na 3Q trhy nenadchl
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+2,17 %), zlato (-1,36 %) a pšenice (-1,22 %)