CaixaBank kupuje španělskou banku Bankia, trh spekuluje o možném přehodnocení investice do Erste
CaixaBank, druhý největší akcionář Erste Group Bank, dle spekulací Bloombergu zvažuje přehodnocení investice do Erste po akvizici španělské banky Bankia.
Akvizice Bankia vytvoří největší španělskou banku
Bankovní dům Bankia koupí za 3,8 mld. EUR. Transakce by měla přinést v kombinaci snížení ročních nákladů a zvýšených výnosů částku okolo 1,1 mld. EUR, dle dnešního vyjádření CaixaBank. Investoři Bankia obdrží prémii ve výši zhruba 20 % oproti poslední ceně akcií před oznámením dohody o koupi.
Jedná se o největší španělskou bankovní dohodu za poslední dvě dekády. Zároveň tato dohoda slouží jako indikátor, že evropští věřitelé začínají být nakloněni myšlence koupě či spojení s jejich konkurencí.
Objevují se i další podobné příklady. Italská banka Intesa Sanpaolo kupuje konkurenční banku Unione di Banche Italiane k posílení vyjednávací pozice při přeshraničních dohodách, španělská Banco de Sabadell provádí průzkum strategických možností týkající se fůze či akvizice menší konkurence.
Spekulace o možném přehodnocení investice do Erste
CaixaBank dle spekulací agentury Bloomberg údajně zvažuje přehodnocení své investice do Erste v souvislosti s nákupem španělské banky Bankia. V současnosti vlastní CaixaBank 9,92 % akcií Erste a je po nadaci Erste těsně druhým největším akcionářem.
Výkonný ředitel CaixaBank, Gonzalo Gortazar, na konferenčním hovoru řekl, že banka přehodnotí všechny své investice. Konkrétněji se však odmítl vyjádřit.
Akcie Erste Group Bank (BAAERBAG) dnes ztratily 3,5 % na 518 Kč. Akcie bankovního domu Bankia se obchodují také v Německu pod tickerem FV02.
Zdroj: Bloomberg
Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Erste: Trigon Dom Maklerski zvyšuje cílovou cenu na 113,50 EUR při stálém doporučení „hold“
- Erste: Kepler Cheuvreux zvyšuje cílovou cenu na 124 EUR se stálým doporučením „Buy“
- Pražská burza zahajuje obchodování mírným růstem, dnes se koná valná hromada Monety
- Erste: Barclays zvyšuje cílovou cenu ze 119 EUR na 123 EUR se stávajícím doporučením
- Erste: Keefe Bruyette & Woods zvyšuje cílovou cenu ze 113 na 117 EUR s doporučením „Outperform“
Nejnovější:
- Zámořské akcie uzavřely v červených číslech
- Americké akciové trhy mírně oslabují
- Německé akcie v úterý klesly, index DAX -0,6 %
- Pražská burza navázala na včerejší pokles, pod tlakem ČEZ (-2,49 %)
- USA: Pokračující prodeje domů v březnu meziměsíčně vzrostly o 1,5 % při očekávání růstu o 0,5 %
- USA: Podnikové zásoby v únoru vzrostly o 0,4 % při očekávání růstu o 0,3 %
- Americké akcie otevírají v kladných hodnotách, UnitedHealth po výsledcích roste o téměř 10 %
- Průmyslový konglomerát 3M reportoval růst organických tržeb za 1Q pod očekáváním
- Americké futures kontrakty mírně rostou
- Moneta: Valná hromada schválila výplatu dividendy ve výši 11,5 Kč na akcii




