ECB požádala banky, aby nevyplácely dividendu do ledna 2021
ECB dnes požádala banky v eurozóně, aby do ledna 2021 zdržely výplaty dividend a zpětných odkupů akcií. V březnu je požádala, aby je výplaty zdržely alespoň do října 2020, minulý týden se objevily náznaky, že dojde k prodloužení.
Evropská centrální banka dnes požádala banky, aby se alespoň do 1. ledna 2021 zdržely výplaty dividend a zpětných odkupů akcií. Informace anonymních zdrojů, že k tomuto kroku ECB přistoupí, se objevily minulý týden.
ECB uvádí, že „její doporučení je dočasné, výjimečné a jeho cílem je uchovat kapacitu bank absorbovat ztráty a podporovat ekonomiku v tomto prostředí mimořádné nejistoty“.
V posledním čtvrtletí letošního roku ECB vyhodnotí, zda tento postoj bude zastávat i dále.
„Jakmile tato nejistota vyžadující toto dočasné a mimořádné doporučení ustoupí, banky s udržitelnou kapitálovou pozicí budou moci zvážit obnovení výplaty dividend,“ uvádí ECB.
ECB zároveň upřesnila, jaké tempo případného navyšování kapitálových rezerv od bank očekává a požádala je, aby byly „extrémně umírněné“ ohledně bonusů bankéřům.
Zdroj: ECB, Bloomberg
Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Erste: Morgan Stanley zvyšuje cílovou cenu na 106 EUR a ponechává doporučení na „Overwt/Attractive“
- Rozhovor s analytikem Fio banky k výsledkům bank na pražské burze
- Erste: Keefe Bruyette & Woods zvýšily cílovou cenu z 92 EUR na 106 EUR se stávajícím doporučením
- Erste: Oddo BHF zvyšuje cílovou cenu akcií na 96 EUR a snižuje doporučení na „neutral“
- Erste: Deutsche Bank zvyšuje cílovou cenu akcií z 95 na 100 EUR při stálém doporučení „buy“
Nejnovější:
- Pražská burza otevírá poslední den v týdnu v záporných číslech
- Asie se obchoduje v pátek v červených číslech
- Akciový výhled
- Evropské futures kontrakty v pátek oslabují
- Očekávané události: Maloobchodní tržby (USA), HDP (eurozóna)
- Zámořské akcie citelně oslabily
- Americké akcie oslabují, technologičtí giganti pod tlakem
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 7. listopadu vzrostly o 6413 tis. barelů
- Frankfurtská burza ve čtvrtek oslabila
- Pražská burza na záporné nule




