Wall Street nadále směřuje vzhůru při patrné rotaci z technologií do energií
Za Atlantikem nadále panuje optimistická nálada a indexy opět zaznamenávají kladnou bilanci, dnes ale hrají prim dříve zaostávající sektory v čele s energiemi, které v rámci S&P500 dominují dnešním růstum (v souhrnu +5,9%), daří se též bankám (+1,7%), a to na úkor technologií, které po předchozích silných růstech registrují odliv investorů, a jako jediné mírně ztrácí (-0,2%). Referenční technologický index Nasdaq tak logicky dnes jen přešlapuje na místě bez větších změn, zatímco širší index S&P500 (+0,7%) a především pak tradiční index Dow Jones (+1%) solidně zpevňují.
Trhy těží z dnes přijatého evropského stimulačního balíčku v objemu 750 mld. EUR, podpůrně působí i průběžné zprávy o progresu na poli vývoje kovidové vakcíny, která se u více společností dostává do finální fáze s očekáváním nasazení v 1. polovině příštího roku. Prorůstově “fungují” i spekulace ohledně přijetí dalšího stimulačního balíčku americkým kongresem na podporu tamní ekonomiky.
Vedle růstu akcií se zelenají i další třídy aktiv v čele s drahými kovy, posunující svá maxima. Zlato posiluje o téměř 1,5% na 1841,5 USD/oz a je již na dohled historickému rekordu 1921,17 USD před 9 lety. Stříbro raketově posiluje o 7% na 21,3 USD/oz na 6letá maxima. Mírný růst vykazují též dluhopisy napříč splatnostmi, aneb kupuje se “všechno”.
Zajímavá podívaná též panuje na měnovém trhu, kde americký dolar citelně oslabuje vůči hlavním párům. Vůči euru ztrácí 0,75% a posunuje se na hladinu 1,153 EUR/USD, kde se naposledy obchodoval v lednu 2019. Nebude překvapením pokud první “odvážné” analytické domy přijdou s “věštbou” dalšího oslabování dolaru směrem k 1,2 EUR/USD. Česká koruna při dnešním citelném posilování vůči EUR na pozadí schválení stimulačního balíku tak dostala dvojitou vzpruhu a vůči USD roste o nevídaných 1,7% na 22,85 USD/CZK.
Mezi nejvíce rostoucími společnostmi z indexu S&P500 dnes najdeme především těžaře ropy a plynu. Naopak největším propadlíkem je elektrárenská společnost FirstEnergy (FE -10%) po odhalení uplácení politiků v rámci schvalování zákona o záchraně 2 jaderných elektráren ve vlastnictví FE v loňském roce, které by jinak byly odstaveny.
Index S&P 500 +0,66 % na 3273,4 b. | |||
---|---|---|---|
Nejsilnější sektory S&P | Změna | Nejslabší sektory S&P | Změna |
Energie | +5,9 % | Informační technologie | -0,2 % |
Finanční sektor | +1,7 % | Zdravotní péče | +0,3 % |
Průmysl | +1,4 % | Komunikační služby | +0,3 % |
Nejsilnější akcie S&P | Změna | Nejslabší akcie S&P | Změna |
Occidental Petroleum Corp (OXY) | +11 % | FirstEnergy Corp (FE) | -9,7 % |
Devon Energy Corp (DVN) | +10 % | eBay (EBAY) | -3,2 % |
Apache Corp (APA) | +9,6 % | Vertex Pharmaceuticals (VRTX) | -2,8 % |
Diamondback Energy (FANG) | +8,9 % | Maxim Integrated Products (MXIM) | -2,4 % |
Hess Corp (HES) | +8,1 % | Paycom Software (PAYC) | -2,4 % |
David Lamač, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Německo: Index IFO očekávání v červnu na 90,7 b. při očekávání 89,9 b.
- Pražská burza v úvodu posiluje
- Frankfurtská burza zahajuje obchodování růstem o téměř 2 %
- ČR: Index spotřebitelské důvěry v červnu na 100,7 b. při očekávání 100,4 b.
- Akciový výhled
- ČEZ: Změny v dozorčí radě a ve výboru pro audit
- Evropské futures kontrakty zaznamenávají silný růst, DAX futures +1,87 %
- Asijské akcie výrazně rostou poté, co prezident Trump oznámil příměří mezi Izraelem a Íránem
- Očekávané události: Spotřebitelská důvěra (ČR, USA), index IFO (Německo)
- ČEZ: Valná hromada schválila dividendu 47 Kč na akcii