Představenstvo ČEZ navrhuje dividendu ve výši 34 Kč na akcii (+komentář analytika)
Představenstvo ČEZ dnes po uzavření trhu představilo návrh dividendy 2020 ve výši 34 Kč na akcii.
Aktualizace 26. května 2020 | |
---|---|
Podrobné informace o dividendě ČEZ v roce 2020 naleznete v článku zde. |
„Představenstvo společnosti ČEZ, a.s. na svém dnešním zasedání schválilo návrh na výplatu hrubé dividendy ze zisku roku 2019 ve výši 34 korun na jednu akcii. To odpovídá celkové hodnotě 18,3 mld. Kč (vypočteno z celkového počtu vydaných akcií) a představuje 97 % konsolidovaného čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy,“ uvedla společnost.
Nyní ji musí schválit valná hromada.
V minulém roce ČEZ vyplatil dividendu ve výši 24 Kč na akcii.
ČEZ obvykle představoval návrh dividendy těsně před valnou hromadou, letošní oznámení tak přišlo nečekaně brzy.
„ČEZ svým návrhem letošní dividendy ve výši 34 Kč na akcii překonal náš odhad posazený na hladinu 32 Kč. Zprávu tak hodnotíme pozitivně a očekáváme příznivou reakci i ze strany trhu. Již po celoročních výsledcích oznámených v polovině března, kdy ČEZ svým loňským očištěným čistým ziskem ve výši 18,9 mld. Kč překonal odhady trhu, se jevilo, že naše predikce 32 Kč může být překonána. To se také dnešní zprávou potvrdilo. ČEZ tak letos navrhuje velmi slušnou dividendu, což vzhledem k aktuální ceně akcie indikuje solidní 7,6% dividendový výnos,“ uvedl analytik Fio banky Jan Raška
„Dividenda musí být schválena na valné hromadě. Ta se každoročně koná ve druhé polovině června, rozhodný den pro uplatnění práva na dividendu pak bývá začátkem července. ČEZ zatím datum letošní valné hromady nezveřejnil. Na konkrétnější informace ohledně konání valné hromady si ještě budeme muset, i vzhledem k současným vládním nouzovým opatřením, počkat. Nicméně předpokládáme, že navržená dividenda 34 Kč na akcii bude valnou hromadou bez komplikací schválena,“ doplnil Raška.
Akcie ČEZ (BAACEZ) dnes uzavřely se ziskem 1,1 % na 447,5 Kč.
Zdroj: ČEZ
Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- ČEZ je údajně blíže k ovládnutí plynovodů skupiny E.ON
- ČEZ: vybraná témata z konferenčního hovoru
- ČEZ: výhled EBITDA výrazně zvýšen, predikce čistého zisku již méně. Odhad dividendy potvrzujeme.
- ČEZ prozatím nerozhodl o těžbě lithia, čeká na studii proveditelnosti
- ČEZ: výsledky hospodaření za 2Q 2025 (+komentář analytika)
Nejnovější:
- Pražskou burzu stáhly níže rakouské finanční emise
- Americké akcie zahajují obchodování bez jasného směru
- USA: Index realitního trhu NAHB v srpnu na 32 b. při očekávání 34 b.
- Americké futures se obchodují poblíž nuly
- Tržby Rohlík Group zaznamenaly ve fiskálním roce 2024/25 meziroční růst o 34 %
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn -3,53 % na 2,813 USD za mbtu
- Vývoj měnových párů: EUR/USD 1,1682
- Eurozóna: Obchodní bilance v červnu v přebytku 2,8 mld. EUR
- Makroekonomický výhled na tento týden: Zápis ze zasedání FOMC (USA), konečná data o CPI (eurozóna)
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-3,4 %), pšenice (-0,9 %), kukuřice (-0,86 %)