Čína začala nakupovat ropu do státních hmotných rezerv; cílem objem ekvivalentní 90denním dovozům
Podle důvěrného zdroje tiskové agentury se snaží Čína využít převládajících nízkých světových cen ropy, na kterých se podepsala cenová válka mezi Saúdskou Arábii a Ruskem. Ropa (GCLK0, QMK0) +9,9 % na 22,32 USD za barel.
Podle informací agentury Bloomberg začal největší světový importér ropy s nákupy do svých státních hmotných rezerv. Podle důvěrného zdroje tiskové agentury se snaží Čína využít převládajících nízkých světových cen ropy, na kterých se podepsala cenová válka mezi Saúdskou Arábii a Ruskem.
Peking měl údajně nařídit vládním agenturám, aby začaly s nákupy a plněním svých úložišť. Nynějším cílem má být držení státních rezerv v objemu čistého dovozu za 90 dní, který může být případně rozšířen až na objem ekvivalentní 180dennímu importu. Bloomberg uvádí, že cílený objem dosahuje zhruba 900 mil. barelů, nicméně současný stav držených rezerv není známý. Agentura však uvádí odhady analytiků, které počítají s nákupy 80 – 100 mil. barelů v průběhu letošního roku za předpokladu umírněnějšího scénáře.
Ropa (GCLK0, QMK0) +9,9 % na 22,32 USD za barel.
Zdroj: Bloomberg, Reuters
Miloslav Blín
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Pražská burza v předposlední obchodní den mírně oslabila
- USA: Index výrobní aktivity dallaského Fedu v prosinci na -10,9 b. při očekávání -6 b.
- Americké akcie na začátku obchodování oslabují
- USA: Pokračující prodeje domů v listopadu meziměsíčně vzrostly o 3,3 % při očekávání růstu o 0,9 %
- Americké futures kontrakty klesají
- Vývoj cen komodit: Měď (-4,47 %), stříbro (-3,36 %), ropa (+2,11 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,27
- Makroekonomický výhled pro tento týden: Zápis ze zasedání FOMC (USA), konečná data o HDP v ČR,..
- Vývoj cen komodit: Stříbro (-3,19 %), měď (-2,46 %), ropa (+1,87 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 20,6




