Makroekonomický výhled pro tento týden: V hlavní roli Fed
V tomto týdnu bude hrát hlavní roli zasedání Fedu. V USA se dočkáme dat o tempu růstu HDP či o cenovém indexu PCE. HDP bude zveřejněno také v EMU, stejně tak jako CPI.
Zasedání FOMC Fedu
V tomto týdnu bude nejzajímavější makroekonomickou událostí zajisté zasedání Federálního výboru pro jednotný trh (FOMC) Fedu, jenž rozhoduje o nastavení měnových podmínek v USA. Od americké centrální banky se ve středu očekává třetí snížení cílového pásma pro mezibankovní sazbu federal funds rate v tomto roce, čímž by se tak hlavní měnově-politická sazba Fedu dostala na úroveň 1,50 % - 1,75 %. Trhy projektují více než 90% pravděpodobnost snížení fed funds rate o 25 bazických bodů. Snížení úrokových sazeb se tak očekává navzdory naposledy zveřejněným dot plots (projekce samotných centrální bankéřů), která ukazovala stabilitu úrokových sazeb v tomto i v příštím roce.
Další centrální banky
Mimo Fed v tomto týdnu budou měnově-politická rozhodnutí činit také Bank of Japan (BOJ) a kanadská centrální banka. Od BOJ se žádné dramatické změny nečekají, když už by k některým došlo, jednalo by se pravděpodobně o prodloužení forward guidance či zvýšení operační flexibility při cílování dlouhodobých výnosů. Stejně tak se očekává stabilita úrokových sazeb od Bank of Canada.
HDP v USA
Ve středu budou zveřejněna data o tempu růstu HDP za třetí kvartál. Analytici v konsensu očekávají zpomalení meziročního tempa růstu na 1,6 % z předchozí úrovně 2,00 %. Ve stejný den bude zveřejněn také vývoj jádrového indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE) za třetí čtvrtletí. Očekává se zvýšení meziročního tempa růstu na 2,2 % z 1,9 % v minulém kvartále. PCE bude zveřejněn také co se meziměsíčního vývoje týče, a to ve čtvrtek.
Report z trhu práce
V pátek bude zveřejněn report z amerického trhu práce. Očekává se snížení dynamiky tvorby nových pracovních míst, kterých v říjnu podle odhadů mělo být vytvořeno „pouze“ 90 tisíc. V minulém měsíci to bylo 136 tisíc. Míra nezaměstnanosti se očekává o 10 bazických bodů výše nad zářijovou úrovní, tedy na 3,6 %. Tempo růstu průměrné nominální mzdy by však mělo zrychlit, a to na 3 % v meziročním vyjádření a 0,3 % v meziměsíčním. V závěru týdne se ještě mj. dočkáme také indexů ISM.
Pozn.: Měsíční časová řada míry nezaměstnanosti v USA; Zdroj: na základě dat agentury Bloomberg
Data v Evropě
V Evropě stojí za zmínku středeční zveřejnění indexu spotřebitelských cen (CPI) v Německu. Ve čtvrtek vyjdou data o kvartálním tempu růstu v eurozóně, stejně tak jako o CPI (očekávání y/y tempa růstu 1,1 %, resp. 0,7 %). V ČR bude v pátek zveřejněn index nákupních manažerů Markit.
Odklad brexitu
Již včera členské státy Evropské unie (EU) rozhodly o schválení tříměsíčního odkladu brexitu. Nový termín tak je do konce ledna 2020, schválí - li však Británie výstupní dohodu před uplynutím lhůty, může EU opustit dříve. Britský premiér Boris Johnson již odklad brexitu potvrdil.
Nová prezidentka ECB
V týdne se dočkáme střídání prezidentského křesla Evropské centrální banky (ECB). Odcházejícího Maria Draghiho ke konci měsíce nahradí Christine Lagarde.
Zdroj: Bloomberg; The Financial Times
František Mašek, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Americké futures kontrakty výrazně posilují, Nasdaq 100 futures +3,87 %
- Makroekonomický výhled na tento týden: Index CPI (ČR, Německo, USA), index PPI (ČR, USA),..
- ČEZ: Těžba uhlí v lomu Bílina skončí o dva roky dříve
- Vývoj cen komodit: Ropa +3,72 % na 63,29 USD za barel
- Vývoj měnových párů: Dolar posiluje vůči koruně o 1,56 % na USD/CZK 22,49
- Primoco UAV: Pozvánka na valnou hromadu
- ČEZ: Evropská komise žádá ČR o odklad podpisu smlouvy na Dukovany
- Vývoj cen komodit: Zlato (-3,4 %), ropa (+2,33 %), stříbro (-2,29 %)
- Vývoj měnových párů: Euro oslabuje vůči dolaru o 1,21 % na EUR/USD 1,1111
- Firemní výsledky pro tento týden: ČEZ, Gevorkyan, Photon Energy, Walmart, Alibaba, Seimens,..