Makroekonomický výhled na tento týden
Tento týden se dočkáme bohatých dat z ekonomiky Spojených států, Německa a České republiky. V pondělí v Kanadě proběhnout volby do federálního parlamentu a ve čtvrtek bude mít zasedání Evropská centrální banka naposledy se současným guvernérem Mariem Draghim
Brexit
V sobotu britští poslanci schválili dodatek, který odsouvá přijetí Brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Toto „podmínečné přijetí“ prošlo o 16 hlasů. O oficiálním schválení Brexitové dohody poslanci v sobotu nehlasovali.
Podle posledních informací předseda Evropské komise Donald Tusk oznámil, že dostal od britského premiéra Borise Johnsona nepodepsaný dopis s žádostí o odklad Brexitu. Podle televizní stanice BBC k němu připojil další podepsaný dopis, ve kterém označuje odklad Brexitu za chybu.
Evropská centrální banka
Evropská centrální banka ve čtvrtek (24. října) bude zasedat naposledy v čele s Mariem Draghim jako guvernérem ECB, na kterém banka oznámí své nové měnově politické rozhodnutí.
Ekonomové neočekávají změnu úrokových sazeb po posledním zasedání, na kterém banka snížila svou depozitní úrokovou sazbu na nové rekordní minimum minus 0,5 procenta z dosavadních minus 0,4 procenta. Zároveň oznámila, že od listopadu obnoví nákupy dluhopisů, a to v objemu 20 miliard eur (zhruba 517 miliard korun) měsíčně. Snaží se tak reagovat na další zhoršení ekonomických podmínek v eurozóně, zejména na zpomalování hospodářského růstu a nízkou inflaci.
Volby v Kanadě
Kanadu v pondělí čekají volby do federálního parlamentu. O 338 křesel se v tomtéž počtu obvodů ucházejí členové šesti politických stran, z nichž dvě připadají v úvahu, že budou sestavovat vládu. Liberální strana a Konzervativní strana se u moci střídají v Kanadě po 152 let, od roku 1867, kdy Kanada získala nezávislost na Británii.
Ekonomická data
V úterý se dočkáme hodnoty indexu výrobní aktivity richmondského Fedu a vývoj prodeje existujících domů v USA. Ve středu přijdou data ze Spojených států ohledně indexu žádostí o hypotéky, indexu cen domů FHFA. Čtvrtek na data bude velmi rozmanitý, když se dočkáme čísel ohledně podnikatelské a spotřebitelské důvěry v České republice. Podíváme se na hodnoty indexu nákupních manažerů Markit/BME v Německu a ze Spojených států přijdou data ohledně zboží dlouhodobé spotřeby. V pátek uvidíme hodnotu indexu IFO podnikatelského klimatu z Německa.
Zdroj: Bloomberg
Tomáš Novák, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Zoom v 1Q oznámil zisk na akcii nad odhady trhu a navýšil jeho výhled
- Target v 1Q zaznamenal pokles porovnatelných tržeb a snížil výhled na rok 2025
- Vývoj cen komodit: Pšenice (-1,27 %), zemní plyn (-1,07 %), ropa (-1,04 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 22,03
- Frankfurtská burza v úvodu obchodování zaznamenává pokles
- Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI ve výrobě v květnu dle předběžných dat na 49,4 b.
- Německo: Index IFO očekávání v květnu na 88,9 b. při očekávání 88,0 b.
- Valná hromada Erste zvolila Gottfrieda Habera novým předsedou dozorčí rady a schválila dividendu
- Německo: Index nákupních manažerů PMI ve výrobě v květnu dle předběžných dat na 48,8 b.
- Pražská burza v úvodu zaznamenává pokles, výsledky oznámily Colt CZ, Kofola a Doosan Škoda Power