T. Holub z ČNB hovořil o měnové politice, vývoji kurzu koruny či prodeji výnosů z devizových rezerv
T. Holub z ČNB dnes hovořil o měnové politice v ČR, vývoji kurzu koruny či potenciálním prodeji výnosů z devizových rezerv.
Pozn.: Člen bankovní rady ČNB T. Holub; Zdroj: ČNB
Současný vývoj či kurz koruny
Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Tomáš Holub dnes hovořil o vývoji měnové politiky v České republice. Holub řekl, že ve vývoji české ekonomiky zatím nevnímá žádné výrazné odchylky od prognózy ČNB. Ve vztahu ke směnnému kurzu však dodal, že kurz koruny i přes změny v modelovém aparátu zůstává na slabších, než očekávaných, úrovních.
Zpomalení v zahraničí
Dále bývalý dlouholetý ředitel měnové sekce připustil, že mezi rizika na spodní hraně patří obava ohledně prudšího snižování ekonomických prognóz v zahraničí, kde se vývoj od srpna podle Holuba mírně přiblížil citlivostnímu scénáři ČNB. Centrální bankéř řekl, že si nepředstavuje českou ekonomiku na blízkém horizontu v recesi, avšak může dojít k výraznějšímu zpomalení tempa růstu. Holub doplnil, že z historického hlediska nemá česká ekonomika silnou imunitu vůči vývoji v Německu a tudíž zhoršující se německá data se mohou v budoucnu přelít do vývoje naší ekonomiky. Ohledně potenciální reakce na měnovou politiku Evropské centrální banky (ECB) Holub řekl, že pokud by kroky ECB měly vést k uvolnění měnové politiky, došlo by k tomu kvůli případnému posílení kurzu koruny vůči euru.
Potenciální prodeje výnosů z devizových rezerv
Tomáš Holub se také vyjádřil k tématu potenciálního obnovení prodejů výnosů z devizových rezerv, které by mu teoreticky dávalo smysl. Pokud by se bankovní rada na tomto kroku dohodla, stěžejní by bylo určení objemů. Holub zdůraznil, že v současné chvíli má ČNB trojnásobnou úroveň rezerv oproti dřívějšku a devizový trh je podle něho „mělčí.“
O měnové politice v ČR dnes hovořil také kolega T. Holuba z bankovní rady V. Benda.
Zdroj: Reuters
František Mašek, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- USA: Index PMI ve výrobě v červnu dle předběžných dat na 52 b. při očekávání 51 b.
- USA: Prodeje existujících domů v květnu meziměsíčně +0,8 % na 4,03 mil. při očekávání -1,3 %
- Zámořské akcie posilují, Northern Trust posiluje po zprávě o možné fúzi s BNY Mellon
- ČEZ: Tomáš Pleskač zůstane nadále členem představenstva
- Novo Nordisk ukončil spolupráci se společností Hims & Hers ohledně prodeje léku na hubnutí Wegovy
- Americké futures mírně posilují
- FactSet Research oznámil výsledky za 3Q, výnosy i očištěný zisk na akcii jsou v souladu s očekáváním
- ČEZ: Studie proveditelnosti těžby lithia na Cínovci by měla být dokončena ve 2H letošního roku
- Vývoj cen komodit: Ropa +1,08 % na 74,64 USD za barel
- Vývoj měnových párů: Dolar posiluje vůči euru o 0,53 % na EUR/USD 1,1461