Tržně měřená pravděpodobnost snížení úrokových sazeb ze strany ECB poprvé přesáhla 50 %
Tržně měřená pravděpodobnost, že ECB sníží úrokové sazby o 10 bazických bodů hlouběji do záporu již na příštím zasedání dnes poprvé přesáhla 50 %.
Tržně měřená pravděpodobnost snížení úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky (ECB) již na nejbližším zaedání v příštím týdnu dnes rostou. Na základě obchodování s overnight index swapy pravědpodobnost snížení depozitní facility ze současných -0,4 % na -0,5 % vzrostla poprvé nad 50 %. Před měsícem se přitom pravděpodobnost pohybovala zhruba o 25 procentních bodů níže.
Hlavním důvodem má být podle The Financial Times včerejší vystoupení prezidenta newyorského Fedu J. Williamse, jehož výroky trhy soudě dle reakcí chápaly jako naznačování* snížení sazeb na příštím zasedání Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC). Trhy na jeho výstup reagovaly velmi citlivě a dokonce začala výrazně růst pravděpodobnost snížení cílového pásma pro mezibankovní sazbu federal funds rate o 0,50 bazických bodů. Tento fakt přinutil tiskové oddělení newyorského Fedu přijít s výrokem, že Williamsův proslov měl mít spíše akademický charakter a výroky v něm vyřčené nelze interpretovat jako jasné náznaky příštích kroků americké centrální banky.
* „Je lepší reagovat preventivním krokem, než čekat až se situace vyvine v katastrofu,“ řekl Williams doslovně. Podle newyorského Fedu hovořil o zkušenosti, kterou nasbíral v posledních 20 let; nemělo se jednat o záměrné naznačování příštích kroků FOMC.
Zdroj: The Financial Times
František Mašek, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Pražská burza zakončila na záporné nule
- USA: Pokračující prodeje domů v červenci poklesly o 2,3 %
- Wall Street v úvodu úterního obchodování ztrácí, Klarna po výsledcích odepisuje téměř 20 %
- USA: Využití kapacit v červenci vzrostlo na 76,3 % podle očekávání
- USA: Průmyslová produkce v červenci meziměsíčně vzrostla o 0,2 % při očekávání růstu o 0,3 %
- Klarna zveřejnila výsledky za 2Q, snížila celoroční výhled a oznámila odchod finančního ředitele
- Americké futures kontrakty ztrácejí, Nasdaq 100 futures -1,32 %
- USA: Započatá výstavba v červenci dosáhla 1239 tis. při očekávání 1345 tis.
- USA: Index importních cen v červenci vzrostl o 5,9 %, index exportních cen o 8,2 %
- Vývoj cen komodit: Stříbro (-1,65 %), zemní plyn (+1,15 %), měď (-0,99 %)





