Zámořské indexy ustupují z denních maxim
Americké akciové indexy po silném otevření, kdy širší index S&P500 po delším čase „orazítkoval“ nové historické maximum (2977,93 bodu), postupně umazávají tučné zisky, když krátkodobí investoři uzavírají své dlouhé pozice na základě předchozího očekávání pozitivního rozuzlení schůzky prezidentů D.Trumpa s čínským protějškem ve věci obchodních vztahů s návratem zpět k jednacímu stolu ohledně dosažení obchodní dohody.
To se také stalo – prozatímní oddálení implementace cel na dodatečné produkty a navýšení celních sazeb zvýšilo pravděpodobnost, že nakonec bude obchodní dohody dosaženo. Současně D. Trump umožnil čínské technologické spol. Huawei opět nakupovat zařízení od amerických společností (které nejsou spojeny s žádným větším problémem ohledně národní bezpečnosti). Naplnění krátkodobého růstového katalyzátoru a návrat k předchozím maximům, ale logicky vyprovokoval k uzamykání rychlých zisků. Navíc zveřejňovaná makrodata napříč kontinenty spíše vzbuzují otazníky. Zatímco indexy v úvodu silně zpevňovaly, nyní užší index Dow Jones posiluje již jen o mírných 0,1%. Relativně solidní zisky nadále udržují technologie, když referenční Nasdaq sílí o 0,8%.
S ohledem na růst technologií se v čele S&P500 drží sektor IT se ziskem vyšším než 1%. Na pozadí růstu tržních sazeb napříč splatnostmi cca o 4 p.b. se daří též bankám (v souhrnu +0,7%). Naopak na chvostu setrvávají segmenty citlivé na pohyb výnosů vzhůru – utility (-0,8%) a realitní sektor (-0,5%).
Zajímavá podívaná je dnes k vidění na měnových párech – americká měna v kontextu rozšiřování spreadu výnosů amerických a německých dluhopisů prudce posiluje vůči euru (aktuálně -0,7% na 1,1285 EUR/USD). V návaznosti na to a na pozadí růstu akciových trhů prudce korigují drahé kovy v čele se zlatem, ztrácející 1,7% na 1385 USD/oz a od svého maxima 25.6. již odepsalo téměř 4%. Nedaří se ani stříbru, které oslabuje 1,2% a posouvá se na 15,13 USD/oz.
V ziskovém teritoriu se drží i ropa (+0,4%), kterou podporuje zpráva o prodloužení dohody zemí OPEC o snížení těžby o 9 měsíců. Zemní plyn se ale vrátil k poklesům – dnes oslabuje bezmála o 2% na 2,264 USD/mmbtu.
Z individuálních S&P500 pohybů zmiňme téměř 7% růst provozovatele hotelů a kasín Wynn Resorts (WYNN) po oznámení o výrazném meziročním růstu tržeb kasin během června v Macau. Určitě ale titulu pomohl i příznivý vývoj v jednání mezi Čínou a USA. Ten dnes pomáhá především sektoru polovodičových producentů, citlivý na zprávy v mezinárodním obchodě, jehož konstituenti se drží na čele růstů. V suterénu se naopak nachází akcie výrobce kosmetiky Coty (COTY -15%) po oznámení velkého restrukturalizačního plánu spolu s 3 mld. USD odpisem aktiv. Současně společnost předpokládá „mírný“ pokles tržeb pro fiskální rok 2020.
| Index S&P 500 +0,5 % na 2956,59 b. | |||
|---|---|---|---|
| Nejsilnější sektory S&P | Změna | Nejslabší sektory S&P | Změna |
| Informační technologie | +1,2 % | Utility | -0,8 % |
| Finanční sektor | +0,7 % | Reality | -0,5 % |
| Zbytná spotřeba | +0,6 % | Průmysl | -0,1 % |
| Nejsilnější akcie S&P | Změna | Nejslabší akcie S&P | Změna |
| Wynn Resorts (WYNN) | +6,8 % | Coty (COTY) | -15 % |
| Qorvo (QRVO) | +5,5 % | Macerich (MAC) | -3,9 % |
| Skyworks Solutions (SWKS) | +5,5 % | L3Harris Technologies (LHX) | -3,7 % |
| Best Buy (BBY) | +4,3 % | Kimco Realty Corp (KIM) | -3,5 % |
| Microchip Technology (MCHP) | +4,1 % | Centene Corp (CNC) | -2,9 % |
David Lamač, Fio banka, a.s.
Související odkazy
Nejnovější:
- Indexy v USA rostou, S&P 500 opět blízko 7000 bodů
- Frankfurtská burza zakončila čtvrteční seanci v zelených číslech
- ČEZ dokončil akvizici společnosti Gas Distribution
- Investiční banka Morgan Stanley reportovala výsledky za 4Q, čisté výnosy byly nad odhady
- Wall Street otevírá dnešní seanci pozitivně naladěna
- USA: Zásoby plynu podle EIA k 9. lednu klesly o 71 mld. kubických stop
- Pražská burza zakončila díky akciím VIG kladně
- Goldman Sachs zveřejnila výsledky za 4Q, čisté výnosy meziročně poklesly o 3 %
- Americké futures kontrakty rostou, Nasdaq 100 futures +1,01 %
- USA: Index importních cen v listopadu meziročně vzrostl o 0,1 % při očekávání poklesu o 0,2 %




