J. Williams z Fedu říká, že měnová politika v USA je na „správném místě“
Prezident newyorské pobočky Fedu J. Williams říká, že měnová politika v USA je na „správném místě“. Efekt celních tarifů připodobňuje k negativnímu nabídkovému šoku.
Prezident newyorského Fedu J. Williams
Rozhovor pro agenturu Bloomberg
Prezident newyorské pobočky Fedu a jeden z nejdůležitějsích lidí v americké centrální bance John Williams hovořil dnes v rozhovoru pro agenturu Bloomberg o kondici americké ekonomiky a měnových podmínkách na horizontu tohoto roku.
Efekt celních tarifů
Podle Williamse již začínají mít celní tarify efekt na generovaní vyšší míry inflace, a tento efekt by měl ještě zesílit s růstem tarifů. Podle centrálního bankéře se jedná o stejný efekt jaký lze pozorovat u negativního nabídkového šoku, tedy záporný efekt do tempa růstu produktu a na vyšší míry inflace. „Pravděpodobně budou tarify zvyšovat míru inflace o několik desítek bazických bodů na horizontu následujícího roku. Lze také očekávat mírný negativní poptávkový efekt v krátkém období“ řekl v interview pro Bloomberg Williams.
Ekonomika je podle Williamse v dobré kondici
Navzdory zavádění celních tarifů však prezident newyorského Fedu tvrdí, že podle něho si ekonomika vede dobře. Williams řekl, že některé jeho obavy zmizely, když se americká ekonomika dokázala rychle zotavit ze zpomalení, které přišlo na konci minulého roku.
Měnová politika je na „správném místě“
S ohledem na současnou kondici amerického hospodářství Williams prozatím nevidí žádný důvod ke změně úrokových sazeb, a to ani jedním směrem. „Měnová politika je ve správném stavu“, řekl prezident regionální pobočky Fedu v New Yorku.
Schopnost centrálních bank uvolňovat měnové podmínky
Kromě výše zmíněných bodů John Williams v úterý hovořil také o z jeho strany často zmiňovaném tématu, a tím je nižší úroveň rovnovážných úrokových sazeb, která snižuje manévrovací prostor centrálních bank uvolňovat v recesi měnové podmínky. Podle Williamse by centrální banky měly vyhodnocovat své současné režimy, a to zejména s ohledem na schopnost generovat dostatečná inflační očekávání. Jejich pokles totiž podle Williamse ještě více ztěžuje centrální bance situaci blízko nulové nominální úrovně úrokových sazeb.
Členové FOMC v čele s předsedou Rady guvernérů J. Powellem
Zdroj: Bloomberg
František Mašek, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Očekávané události: Index PMI ve výrobě napříč regiony, CPI (eurozóna), report z trhu práce (USA)
- Americké akcie dnes silně rostly díky technologickým firmám
- Technologický sektor žene americké akcie vzhůru, dolar posiluje
- Stavební výdaje v březnu nečekaně poklesly
- ISM index ve výrobě mírně lepší
- PMI index ve výrobě zaostal za očekáváním
- Horší data z amerického trhu práce
- Zámořské trhy otevřely v zelených číslech: Technologické firmy táhnou trh vzhůru
- Futures na americké akcie solidně rostou
- Kosmetické změny indexů a smíšený závěr